www.automatyka-budynkowa.com - aktualności - Inteligentna sygnalizacja świetlna
Automatyka Budynkowa

23 Kwiecień 2019 - Witamy

Artykuły branżowe
Artykuły
Katalog branżowy
Katalog
branżowy
Baza firm
Baza firm
Kalendarz
Kalendarz
Forum
Forum
Kontakt
Kontakt
Menu

TOP5 Produkty

TOP5 Firmy

Kalendarz wydarzeń
Kwiecień 2019

PnWtŚr CzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     


Aktualności » Inteligentna sygnalizacja świetlna

Inteligentna sygnalizacja świetlna

Wyposażenie inteligentnych sygnalizatorów na skrzyżowaniach w prosty zestaw zasad oraz zdolność łączności z sąsiadującymi skrzyżowaniami pozwala na zmniejszyć czas oczekiwania na zmianę świateł o 10 do 30%.

Do tej pory światła są programowane tak, aby dopasować je do uzyskanych w wyniku badań wzorów ruchu, ale każdy kierowca wie, że "zielona fala" często przypomina raczej czerwoną falę, a dopasowanie rozkładu świateł do zmieniających się warunków ruchu drogowego częstokroć umyka inżynierom drogowym.

Badania przeprowadzone przez Stefan Lämmera z Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie oraz Dirka Helbinga z Politechniki Federalnej w Zurychu pokazują, że dość prosty zestaw reguł dla inteligentnych sygnalizatorów pozwala na efektywniejsze zarządzanie ruchem samochodów po ulicach. Lämmer i Herbing wyposażyli sygnalizatory w czujniki świateł i komputer obliczający przepływ pojazdów przez skrzyżowanie i prognozujący przepływ w najbliższej przyszłości. Jednak samo zwiększenie inteligencji świateł okazało się niewystarczające - reagowały one tylko na warunki lokalne, co mogło powodować problem jedno czy kilka skrzyżowań dalej. Po wprowadzeniu łączności pomiędzy światłami udało się uzyskać redukcję opóźnień na światłach o 10 do 30%. Teraz badacze pracują z niemieckim urzędem do spraw ruchu drogowego aby zaimplementować tę ideę w praktyce.

To, co było dla badaczy zaskakujące to fakt, że skrócenie czasu czekania nie wynika ze stworzenia przez inteligentne światła jakiegoś regularnego rytmu, ale z pozornie chaotycznego włączania i wyłączania się świateł. System nie usiłuje narzucić rytmu przepływowi samochodów przez ulice, ale wykorzystuje pojawiające się w nim losowo spadki ilości przejeżdżających pojazdów do rozładowania korków w innych kierunkach. W samoorganizującym się systemie świateł drogowych nie można powiedzieć, kiedy dokładnie światło się zmieni, ale podróż będzie z pewnością krótsza.

źródło: Gazeta Wyborcza


Dodano: 16.09.2010

SKLEP INTERNETOWY


Nowości w kataloguPARTNERZY SERWISU