Serwis poświęcony automatyce budynkowej
Automatyka Budynkowa

16 Listopad 2018 - Witamy

Artykuły branżowe
Artykuły
Katalog branżowy
Katalog
branżowy
Baza firm
Baza firm
Kalendarz
Kalendarz
Forum
Forum
Kontakt
Kontakt
Menu

TOP5 Produkty

TOP5 Firmy

Kalendarz wydarzeń
Listopad 2018

PnWtŚr CzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  


Aktualności » Samochód przewidujący korki

Samochód przewidujący korki 

Prototypy holograficznych urządzeń mobilnych, programów komputerowych do przewidywania i omijania korków na drogach, laptopów zasilanych energią kinetyczną i "zielonymi" bateriami na etanolu, mają być dostępne od 2015 roku - poinformowała agencja Bloomberg.

Według analityków, poczynając od 2015 roku pojawią się pierwsze urządzenia sieciowe, oparte na nowej generacji internetu oraz telefonii 4G (następca powszechnie używanego standardu telefonii komórkowej - 3G) . Dzięki tym urządzeniom będzie można przeprowadzać rozmowy i telekonferencje holograficzne.

Drugą, przydatną innowacją mają być nowe systemy oprogramowania montowane w komputerach pokładowych samochodów. Korzystając z mobilnego dostępu do sieci, mają one przewidywać miejsca i czas wystąpienia korków. Oprogramowanie to, połączone z programami do nawigacji ma także wspomagać kierowcę, pokazując mu, jak ma omijać korki.

Baterie notebooków i zaawansowanych urządzeń internetowych mają działać w cyklu zasilania dziesięciokrotnie dłużej niż obecnie. Obecna technologia baterii litowo-jonowych zostanie zastąpiona technologią opartą na odzyskiwaniu energii kinetycznej, żelowych roztworach nanocząsteczkowych oraz stopach metali o wysokiej energii, które będą potrzebować tylko kontaktu z powietrzem atmosferycznym do rozpoczęcia procesu powtórnego ładowania.

W samochodach, internetowych urządzeniach komórkowych oraz laptopach mają pojawić się także czujniki umożliwiające analizę składu atmosfery oraz czujniki zewnętrzne analizujące np. wodę pitną.
Eksperci przewidują także burzliwy rozwój środowisk sieciowych "życia wirtualnego", jak działający od kilku lat "Second Life". Jak przypomina agencja Bloomberg, większości sprawdziła się prognoza z 2007 roku, że telefon komórkowy pod koniec dekady będzie działać, jako centrum zakupowe np. biletów komunikacji i lotniczych elektroniczny portfel oraz "bank w komórce" umożliwiający drobne zakupy.

Badanie, które objęło 3 tys. analityków rynku teleinformatycznego na całym świecie, jest przeprowadzane od 5 lat na zlecenie jednej z największych firm rynku IT - IBM. Zwane "Radą Mędrców" stanowi próbę przewidywania pięciu najważniejszych kierunków rozwoju teleinformatyki, urządzeń oraz oprogramowania w następnym pięcioleciu. (PAP)

odkrywcy.pl


Dodano: 1.02.2011

SKLEP INTERNETOWY


Nowości w kataloguPARTNERZY SERWISU