www.automatyka-budynkowa.com - aktualności - panele słoneczne w oknach
Automatyka Budynkowa

16 Listopad 2018 - Witamy

Artykuły branżowe
Artykuły
Katalog branżowy
Katalog
branżowy
Baza firm
Baza firm
Kalendarz
Kalendarz
Forum
Forum
Kontakt
Kontakt
Menu

TOP5 Produkty

TOP5 Firmy

Kalendarz wydarzeń
Listopad 2018

PnWtŚr CzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  


Aktualności » panele słoneczne w oknie

panele słoneczne w oknie 

Badacze z the U.S. Department of Energy's Brookhaven National Laboratory i Los Alamos National Laboratory opracowali nowy rodzaj cienkiego filmu, który absorbuje energię słoneczną i wytwarza ładunek elektryczny na stosunkowo dużej powierzchni.

W przyszłości będzie można wykorzystywać go do budowy okien, produkujących energię, przezroczystych paneli słonecznych lub nowego rodzaju wyświetlaczy optycznych - informuje na swojej stronie Brookhaven National Laboratory.

Nowy materiał to polimer półprzewodnikowy, połączony z bogatymi w węgiel fulerenemi. W kontrolowanych warunkach tworzy na dużej powierzchni powtarzalny wzór komórek w kształcie sześcianu i o rozmiarach mikronowych.

Naukowcy zaopatrzyli mieszaninę roztworu polimeru i fulerenu w przepływające przez nią kropelki wody wielkości mikrometra. Kiedy roztwór całkowicie wyparuje, polimer tworzy na dużej przestrzeni wzór plastra miodu. W dodatku im wolniejsze parowanie, tym bardziej ściśle upakowany jest polimer. Z kolei stopień upakowania polimeru determinuje szybkość transportu ładunku w materiale: im bardziej upakowany - tym lepszy transport.
Przezroczystość materiału jest warunkowana jego strukturą. Łańcuchy polimeru upakowane są gęsto jedynie na brzegach komórek sześciennych. Tam też zachodzi pochłanianie światła i przewodzenie ładunku. Środek pozostaje luźny i wchłania niewielkie ilości widma świetlnego.

"Wcześniej opracowywano już cienkie filmy o strukturze plastra miodu, zbudowane z konwencjonalnych polistyrenów" - mówi Mircea Cotlet, lider projektu i chemik fizyczny z Brookhaven's Center for Functional Nanomaterials. "Jednak my po raz pierwszy prezentujemy materiał o takiej strukturze, który stanowi połączenie półprzewodników i fulerenów, absorbujący światło, wydajnie produkujący ładunek i separujący go" - dodaje. (PAP)

odkrywcy.pl


Dodano: 1.02.2011

SKLEP INTERNETOWY


Nowości w kataloguPARTNERZY SERWISU