Co nowego w biogazie?
Automatyka Budynkowa

23 Kwiecień 2019 - Witamy

Artykuły branżowe
Artykuły
Katalog branżowy
Katalog
branżowy
Baza firm
Baza firm
Kalendarz
Kalendarz
Forum
Forum
Kontakt
Kontakt
Menu

TOP5 Produkty

TOP5 Firmy

Kalendarz wydarzeń
Kwiecień 2019

PnWtŚr CzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     


Aktualności » Co nowego w biogazie?

Co nowego w biogazie?

Spotkanie roku 2013 branży biogazu w ramach Międzynarodowych Targów Energii Odnawialnej i Efektywności Energetycznej RENEXPO® Poland 2013, 16-17.10.2013 Centrum EXPO XXI Warszawa

Rynek biogazowy w Polsce niezmiennie trwa w fazie rozwoju, jednak daleki jest on jeszcze od wykorzystania pełnego swojego potencjału. Coraz częściej w wypowiedziach ekspertów pojawiają się opinie o nikłych szansach reaizacji planu Ministerstwa Gospodarki i Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który zakładał powstanie 2500 biogazowni do roku 2020, co pozwoliłoby Polsce znaleźć się w europejskiej czołówce tej branży. Aktualne obliczenia wskazują na zaledwie 10 procentowy stopień wypełnienia tego celu, a przecież w odniesieniu do możliwości sektora biogazowego w naszym kraju niejednokrotnie posługiwano się metaforą legendarnego El dorado.

Polska jako 3-ci co do wielkości obszar rolniczy w UE z 15 mln hektarów ziem uprawnych oraz imponującą liczbą gospodarstw rolnych dysponuje doskonałą bazą surowcową do produkcji biogazu. Za inwestycjami w biogazownie w naszym kraju, obok dogodnych warunków, przemawia również wysoka wydajność tych instalacji - przy generatorach o tej samej mocy produkują bowiem czterokrotnie więcej energii niż farma wiatrowa. Wielką zaletą jest również fakt, że w procesach powstawania biogazu rolniczego używane są substraty, których nie można wykorzystać w żaden inny sposób, i których składowanie mogłoby stanowić zagrożenie dla środowiska. Wykorzystywanie ich do produkcji biogazu rozwiązuje zatem problem utylizacji odpadów rolniczych i tym sposobem instalacje biogazowe pomogłyby nam wypełnić zobowiązania inijne także w zakresie gospodarki odapadami. Ponadto dzięki przeróbce biomasy zdobywa się znaczne ilości wysokiej jakości nawozów organicznych, przyjaznych dla środowiska a rolnicy zyskują dodatkowe rynki zbytu.

Co zatem hamuje sektor biogazowy i nie pozwala mu w pełni rozwinąć swoich skrzydeł? Z jakimi trudnościami muszą borykać się inwestorzy planujący projekty na tym polu i jakie jest położenie istniejących już biogazownie? I wreszcie - czy sektor biogazowy może liczyć w najbliższym czasie na nowe, klarowne regulacje prawne i stabilny system wsparcia, dzięki któremu możliwy będzie długo wyczekiwany boom? Tym oraz wielu jescze zagadnieniom związanym z aktualną sytuacją oraz perspektywami rozwoju rynku biogazowego w Polsce poświęcony jest projekt "Co nowego w biogazie?" realizowany w ramach Międzynarodowych Targów Energii Odnawialnej i Efektywności Energetycznej RENEXPO® Poland. Jego inicjatorem jest Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Biogazowego (UPEBI), która już w zeszłym roku wraz z REECO Poland zorganizowała cieszące się bardzo dużym zainteresowaniem Forum Biogazu. Tegoroczny projekt obejmować będzie kolejną edycję Forum Biogazowego, do udziału w którym zaproszeni będą przedstawiciele ministerstw, urzędów, stowarzyszeń i firm, a także konferencję prasową z udziałem najważniejszych mediów branżowych. Innowacyjnym elementem będzie również oferta wspólnego stoiska dal firm przemysłu biogazowego, jako opcja uzupełniająca do możliwości prezentacji na indywidualnym stanowisku.

Działania te mają na celu skupienie sił sektora biogazu i stworzenie dla niego platformy wymiany doświadczeń i wiedzy. Cała branża OZE stoi obecnie przed wieloma wyzwaniami i konieczne jest aktywne wsparcie poszczególnych gałęzi. Czym silniejsze będą głosy ich przedstawicieli, tym większe szanse na to, by w dyskursie z podmiotami decyzyjnymi możliwe było osiągnięcie stopnia pozrozumienia opartego na optymalnych rozwiązaniach. Biogaz - jako uniwersalne, ekologiczne i tanie źródło pozyskiwania energii ma szanse stać się najważniejszym uzupełnieniem konwencjonalnych zasobów energetycznych naszego kraju. Tym samym może pełnić on ogromną rolę w procesie realizacji zobowiązań unijnych nakazujących Polsce osiągnięcie do 2020 roku 15% udziału energii z odnawialnych źródeł w łącznym bilansie energetycznym. Inicjatorzy projektu "Co nowego w biogazie" - UPEBI oraz REECO Poland - liczą na duży oddźwięk wśród przedstawicieli sektora i mają nadzieję przyczynić się tym samym do jego prężniejszego rozwoju.

Międzynarodowe Targi RENEXPO® Poland odbędą się w dniach 16 - 17 października 2013 roku. Bliższe informacje dotyczące targów, kongresóe i programu ramowego znajdują się na stronie www.renexpo-warsaw.com

Źródło: REECO Sp. z o.o.

 


Dodano: 10.07.2013

SKLEP INTERNETOWY


Nowości w kataloguPARTNERZY SERWISU