Serwis poświęcony automatyce budynkowej
Automatyka Budynkowa

3 PaĽdziernik 2023 - Witamy

Artykuły branżowe
Artykuły
Katalog branżowy
Katalog
branżowy
Baza firm
Baza firm
Kalendarz
Kalendarz
Forum
Forum
Kontakt
Kontakt
Menu

TOP5 Produkty

TOP5 Firmy

Kalendarz wydarzeń
PaĽdziernik 2023

PnWt¦r CzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     


Artykuły

W celu umieszczenia informacji o wydarzeniu w dziale arytykuły branżowe prosimy
o przesłanie opisu wraz ze zdjeciami, plikami do działu promocji.
Kamera S15 FlexMount - najlepsza dla obiektów handlowych

Retail Technology Days 2013 to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie dedykowane nowoczesnym technologiom w handlu detalicznym. Retail Evolution Awards 2013 to nagroda dla najciekawszych produktów i usług prezentowanych przez wystawców i partnerów Retail Technology Days 2013. Takim właśnie innowacyjnym rozwiązaniem jest megapikselowa kamera IP Mobotix S15 FlexMount - zwycięzca w kategorii "Rozwiązania sprzętowe dla handlu".
Kupujesz pompę ciepła? Sprawdź, gdzie możesz szukać dofinansowania!

Coraz więcej konsumentów w Polsce decyduje się na wybór pompy ciepła szukając najlepszego rozwiązania dla zapewnienia niskich kosztów ogrzewania i komfortu cieplnego w swoim domu. Świadczyć o tym mogą wyniki badań rynku pomp ciepła przeprowadzone niedawno przez Polską Organizację Rozwoju Technologii Pomp Ciepła. W 2012 roku rynek pomp ciepła wzrósł o 20% (w stosunku do roku 2011). Co więcej, rynek i zainteresowanie technologią systematycznie rośnie, mimo braku wsparcia finansowego, które zapewniane jest innym rozwiązaniom OZE.
Wymogi udziału OZE w bilansie energii zużytej w nowym lub modernizowanym budynku

Środowiska reprezentujące branżę instalacyjno-grzewczą, oraz Odnawialne Źródła Energii są zaniepokojona przedłużaniem się prac nad regulacjami mającymi na celu rozwój szerokiego zastosowania odnawialnych źródeł energii oraz rozproszonych źródeł energii w Polsce. Dotyczy to zarówno ustawy o OZE, jak też zmian w ustawie Prawo Energetyczne czy też zmian w PRawie Budowlanym. Na pozytywny efekt wdrażanych obecnie przepisów będzie trzeba poczekać kilka lat, dlatego ważne jest, jakie regulacje mają być wprowadzone obecnie. Z niepokojem obserwujemy opóźnienia i pewien bezwład związany z pracami nad Ustawą o OZE, na którą czeka cała branża.
Przyjęcie przez Komisję Europejską etykiet energetycznych dla urządzeń grzewczych

Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła (EHPA) oraz Europejskie Partnerstwo na rzecz Energii i Środowiska (EPEE) wydały stanowisko, w którym z zadowoleniem odnoszą się do przyjęcia przez Kolegium Komisarzy etykiet energetycznych dla urządzeń grzewczych (ENER LOT1). Począwszy od 2015 roku konsumenci będą mogli wybrać najbardziej efektywne urządzenie grzewcze dla domu w oparciu o jedną etykietę energetyczną. Etykieta ma wspierać wybór rozwiązań grzewczych opartych o odnawialne źródła energii (OZE), w szeczgólności pomp ciepła.
LEDowe oszczędności

Nowe perspektywy dla fotowoltaiki w Europie

Rynek pomp ciepła w Polsce

Rynek pomp ciepła w Polsce w 2012 wzrósł o 20%! Wyniki badań Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła. (20.02.2013r.)

Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) przeprowadziła w ostatnich dniach badanie rynku pomp ciepła w Polsce. Zgromadzone dane i przedstawione wyniki dotyczące sprzedaży pomp ciepła napawają optymizmem, gdyż ponownie, tak jak rok temu, zanotowano duży przyrost rynku.

Regulatory temperatury

Zima to szczególnie trudny okres, zwłaszcza dla domowego budżetu. Jest to naturalnie spowodowane koniecznością ogrzewania mieszkania, a co za tym idzie wysokimi rachunkami za energię. Istnieje jednak możliwość znacznego zredukowania tych kosztów poprzez zainstalowanie nowoczesnego regulatora temperatury.

Niewidzialna ochrona domu

Masz piękny dom, na który pracowałeś latami? Chcesz, żeby był bezpieczny ale nie chcesz szpecić posesji kamerami i wysokimi ogrodzeniami? Jest nowy sposób, by posiadłość dalej budziła zachwyt, a jednocześnie intruzi zostali zauważeni w porę. To niewidoczny dla oka, zakopywany system ostrzegania.

Horyzont 2020 daje branży pomp ciepła większe możliwości nowych badań i innowacji

W dniu 28 listopada 2012r. Komitet Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE) Parlamentu Europejskiego przyjął mandat negocjacyjny dla pakietu dokumentów "Horyzont 2020" (Program Ramowy w zakresie badań naukowych i innowacji w UE, wart 80 mld euro i składający się z 6 oddzielnych wniosków legislacyjnych). Będzie on następcą obecnego, siódmego programu ramowego (7PR) od 2014 roku na okres siedmiu lat.
Stanowisko ws projektu ustawy o OZE

Wspólne Stanowisko 7 Organizacji Branży Grzewczej: Stowarzyszenia Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych (SPIUG), Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC), Polskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła (PSPC) i Stowarzyszenia Klaster 3x20, Polskiej Korporacji Techniki SGGiK, Polskiej Izby Biomasy i Związku Pracodawców Forum Energetyki Odnawialnej w sprawie przedłużania się prac nad wprowadzeniem Ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii

LMS - Zielona Technologia

Poznańska firma LARS została jednym z laureatów trzeciej edycji konkursu GreenEvo. Komisja konkursowa nagrodziła ją za nowatorski system LMS. Akcelator Zielonych Technologii w tym roku zasili ponadto 10 innych, nowatorskich i ekologicznych rozwiązań

PORT PC - dobra praktyka. Likwidacja emisji pyłów zawieszonych

Krakowianie oddychają najbardziej zanieczyszczonym powietrzem spośród wszystkich mieszkańców polskich miast. Zmodyfikowany program finansowego wsparcia ma pomóc rozwiązać ten problem, a jednym z efektywnych rozwiązań może być zastosowanie pomp ciepła.

Dyrektywa w sprawie efektywności energetycznej 2012/27/EU

W dniu 25 października 2012 Unia Europejska przyjęła dyrektywę 2012/27/EU w sprawie efektywności energetycznej i opublikowała ją w Dzienniku Urzędowym UE w dniu 14 listopada. W związku z tym, weszła ona w życie 4 grudnia 2012 roku.

Najważniejsze działania są następujące:

BELDEN: Nowy panel przemysłowy MIPP

Firma BELDEN wprowadziła do swojej oferty nowy panel przemysłowy o nazwie Modular Industrial Patch Panel (MIPP™) zapewniający elastyczne i uniwersalne połączenia miedziane oraz optyczne przy maksymalnym upakowaniu w jednej obudowie. Innowacyjny wzór przemysłowy panela MIPP zapewnia szybką i prostą, znacząco redukującą koszty instalację. Stosując panel MIPP™ wraz z przemysłowymi kablami Belden oraz switchami Hirschmann lub GarrettCom otrzymujemy wysoce niezawodne rozwiązanie w aplikacjach przemysłowych. Konstrukcja przemysłowa panela zapewnia możliwość stosowania w praktycznie wszystkich gałęziach przemysłu.
Nowe urządzenia pomiarowe PRODUAL dla automatyki budynków

W ciągu najbliższych lat, kolosalną rolę w sektorach budownictwa i real-estate odegra redukcja kosztów energii.

Firma Produal podejmuje wyzwanie proponując urządzenia sterujące i pomiarowe, użycie których zapewni zyski w tej dziedzinie.

Ponownie zainwestowaliśmy w powiększenie naszego działu R&D, co pozwala nam na szybsze tworzenie dokładniejszych i bardziej dostosowanych do potrzeb klientów, nowych urządzeń oraz udoskonalanie już istniejących produktów.

Portfolio naszej oferty, włącznie z nowymi urządzeniami zaprezentowaliśmy na targach Intelligent Building Systems 2012 w Paryżu oraz na właśnie zakończonych targach FinnBuild 2012 w Helsinkach.

Jest nam niezmiernie miło przedstawić Państwu nasze nowe urządzenia.

FM Analyzer - nowe rozwiązanie dla branży Facility Management

Specjalnie dla rynku Facility Management firma ela-compil stworzyła nową funkcjonalność systemu GEMOS – moduł do analizy kosztów eksploatacji nieruchomości FM Analyzer, który dostarczając zarządcom kompleksowych danych na temat stanu instalacji i urządzeń w budynku, ułatwia sprawne i racjonalne zarządzanie nieruchomością.

Automatyka budynków w oparciu o standardy przemysłowe -Znacząca redukcja zużycia energii

System Automationworx obejmuje sterowniki PLC w różnych klasach wydajności oraz szeroki asortyment wejść cyfrowych i analogowych, standardowych i funkcyjnych modułów do komunikacji szeregowej RS232 i 485, CAN i Profibus, w budowie o stopniu ochrony IP20. W zależności od sygnału czujnika przechwytywana jest temperatura w pomieszczeniu lub na wlocie przy użyciu modułów temperaturowych lub analogowych o zakresach pomiaru 0-10 V, 0-20 mA lub 4-20 mA. (...)

Otwarta komunikacja w technice sterowania - Zrównoważona redukcja zużycia energii

W wyniku ciągłego wzrostu cen w 2008 roku, wiele przedsiębiorstw poszukuje energooszczędnych środków produkcji i urządzeń, aby w zrównoważony sposób zredukować ten czynnik w przyszłości. W konsekwencji producenci maszyn i urządzeń muszą odpowiedzieć na to zapotrzebowanie, opracowując nowe koncepcje, które umożliwią znaczne zmniejszenie zużycia energii. Technologie takie będą funkcjonować jako ważne uzupełnienie rozwiązań zwiększających wydajność. (...)

Urządzenia biometryczne można oszukać

Na świecie coraz popularniejsze stają się zabezpieczenia biometryczne. Są stosowane w firmach, przy identyfikacji osób opuszczających więzienne sale widzeń czy nawet przy wchodzeniu dzieci do autobusów szkolnych. Jednak niektóre z nich z łatwością można oszukać.

 

naziemna telewizja cyfrowa DVB-T

Tradycyjna, dostępna od lat telewizja analogowa teoretycznie obejmuje swym zasięgiem cały kraj. Niestety, w rzeczywistości jest nieco inaczej. Wiele osób w dalszym ciągu ma problemy z odbiorem czystego, pozbawionego zakłóceń obrazu telewizyjnego. Aby po zakończeniu telewizyjnych Wiadomości obejrzeć program Mam talent, niektórzy z nas muszą zmienić położenie anteny. W zimowy wieczór kręcenie masztem jest mało przyjemne. Już niedługo ma być jednak zupełnie inaczej - odbiór bez zakłóceń, dostęp do elektronicznego przewodnika po programach i interaktywnych treści, niektóre audycje będą nadawane w wysokiej rozdzielczości z przestrzennym dźwiękiem.

INTEGRACJA SYSTEMÓW SSWiN i CCTV

Urządzenia SSWN można podzielić na dwa zespoły: infrastrukturę i czujki. Do zespołu infrastruktury zaliczamy centralę i manipulatory oraz wszelkie urządzenia wyjściowe (...)

WZMACNIACZE W ANALOGOWYCH INSTALACJACH CCTV

Zasięg analogowej transmisji sygnału wideo ogranicza tłumienie w przewodach. Dlatego odległości, na jakie można przesyłać sygnał bez stosowania wzmocnienia, jest stosunkowo niewielki (...)

ZŁĄCZA STOSOWANE W SYSTEMACH CCTV

Typowym złączem wizyjnym w telewizji przemysłowej jest złącze BNC (Bayonet Neill-Concelman) – złącze powszechnie stosowane do łączenia kabli koncentrycznych. Kupując złącza należy zwrócić uwagę na dobranie odpowiednich, czyli o impedancji 75 W (występują również 50 W dla torów audio) i o właściwej średnicy tulejki współpracującej z żyłą ekranową posiadanego przewodu. Najczęściej stosowane są złącza BNC zaciskane, ale występują także w wersji lutowanej i nakręcanej. W urządzeniach CCTV najczęściej stosowane są gniazda BNC. Zatem przewody powinny być zakończone wtykiem BNC.

ZASILANIE W INSTALACJACH CCTV

W systemach telewizji obserwacyjnej temat zasilania, a szczególnie zasilania poruszany jest nader rzadko, a stanowi on często główną przyczynę wadliwego działania systemu. Współcześnie produkowane kamery zasilane są napięciem stałym 12 V, oraz napięciem zmiennym 24 V lub 230 V.

PRZEWODY W INSTALACJACH MONITORINGU

Połączenia pomiędzy urządzeniami systemu CCTV wykonujemy zazwyczaj przewodami. Często zdarza się, że przewody kładzione w pośpiechu, bez konsultacji ze specjalistami od poszczególnych instalacji, powodują ograniczenia funkcji poszczególnych systemów lub wprowadzają poważne zakłócenia w ich pracy. (...)

System TRIDIUM - NIAGARA AX

Tridium jest światowym liderem na rynku oprogramowania dla otwartych systemów automatyki, monitorowania i integracji systemów automatyki budynków. Tridium rozwija i sprzedaje uniwersalne oprogramowanie strukturalne o nazwie Niagara AX ukierunkowane na rozwiązywanie problemów dotyczących zarządzania inteligentnymi urządzeniami w budynkach przy wykorzystaniu możliwości Internetu.

CYFROWA TRANSMISJA BEZPRZEWODOWA VIDEO

Prawdą jest, że cyfrową transmisję bezprzewodowa wykorzystuje się głównie do monitoringu obiektów rozproszonych, a więc głównie monotoringu miejskiego, obiektów energetyki, gospodarki wodnej, leśnictwa, infrastruktury drogowej itp., a niezmiernie rzadko jest stosowana w systemach CCTV w małych domach, sklepach, biurach czy warsztatach. Niemnie, dla porządku, wspomnijmy o tej technologii.

CYFROWA PRZEWODOWA TRANSMISJA WIZJI

 Jednym z najważniejszych problemów, z którymi styka się transmisja cyfrowa jest fakt, że po zamianie na postać cyfrową sygnał przekazywany zajmuje pasmo wielokrotnie szersze od sygnału oryginalnego (analogowego).

OGÓLNE WARUNKI CYFROWEJ TRANSMISJI WIZJI I FONII

Cyfrowa transmisja sygnałów audio-video stanowi podstawę i przyszłość nowoczesnych instalacji telekomunikacyjnych, a jej wykorzystanie wykracza daleko poza zagadnienia związane z systemami CCTV i dotyczy telefonii, edukacji, handlu, bankowości elektronicznej, reklamy i szeregu innych dziedzin nowoczesnej gospodarki. Zaznajomienie się z podstawami transmisji cyfrowej wizji jest koniecznym warunkiem funkcjonowania w wielu gałęziach telekomunikacji, w tym także w rynku usług monitoringu telewizyjnego.

BEZPRZEWODOWA ANALOGOWA TRANSMISJA WIZJI

Najczęściej w popularnych systemach telewizji dozorowej stosowane są układy transmisji bezprzewodowej w paśmie 2,4 GHz. Są one bardziej podatne na zakłócenia i mogą być użyte w systemach mniej odpowiedzialnych, szczególnie w przypadku trudności z położeniem kabla. Popularne są również w instalacjach do monitoringu okresowego, jak np. imprezy okolicznościowe, zgromadzenia, zawody sportowe itp.

PRZEWODOWA ANALOGOWA TRANSMISJA WIZJI

 Z różnych względów, ale najczęściej z uwagi na bezpieczeństwo, redukcję kosztów i konieczność użycia w przypadku interwencji profesjonalnych sił – centrum monitoringu CCTV jest zlokalizowane w pewnej odległości od monitorowanych obiektów. Decydujące znaczenie ma wówczas przesłanie obrazu dobrej jakości z kamery do rejestratora. W chwili obecnej występują, równolegle obok siebie, dwie technologie transmisji wizji: analogowa i cyfrowa. Najczęściej jednak stosowane są w praktyce do realizacji innych funkcji – transmisja analogowa w układach lokalnych, zaś cyfrowa – na dalsze odległości.

monitory CCTV

Monitor  jest to urządzenie pozwalające na zamianę sygnału elektrycznego na sygnał optyczny – odpowiedni dla zmysłów człowieka. Krótko mówiąc – monitor wyświetla na ekranie obraz video dostarczony z rejestratora lub z kamery. Wybierając monitor trzeba koniecznie zwrócić uwagę na jego parametry użytkowe:

Jak wybrać rejestrator cyfrowy?

Nie należy ukrywać, że najczęściej dobór rejestratora odbywa się tylko z uwzględnieniem ilości kamer i ceny. To ostatnie kryterium – finansowe, jest ważne, ale nie powinno być podstawą do wyboru urządzenia z szerokiej gamy oferowanych rejestratorów cyfrowych.

ROZWIĄZANIA CYFROWEGO ZAPISU OBRAZU I DŹWIĘKU

Cyfrowy zapis obrazu i dźwięku stał się ostatnio tak popularny, ze praktycznie wyparł systemy analogowe. Wśród systemów cyfrowych szczególnie popularne są (...)
CECHY CYFROWEGO ZAPISU OBRAZU I DŹWIĘKU

Wprowadzenie techniki zapisu cyfrowego zdecydowanie zmieniło parametry rejestracji obrazu. Zapisu obrazu w formie cyfrowej i skompresowanej są podstawową formą archiwizacji obrazu, oferując szereg możliwości związanych z obróbką i transmisją obrazu.

Urządzenia przełączające i przetwarzające obraz

Kamera z obiektywem i osprzętem generuje sygnał elektryczny, który pozwala obejrzeć na monitorze to, co „widzi” kamera. Generowany sygnał można też zapisać na magnetowidzie lub rejestratorze w celu późniejszego jego odtworzenia.

Oświetlenie w monitoringu

O jakości obrazu w systemie CCTV najbardziej decyduje oświetlenie obserwowanego obiektu. W wielu przypadkach zachodzi konieczność doświetlenia obserwowanego terenu, co jest konieczne głównie w porze nocnej, gdy naturalne oświetlenie jest niewystarczające.
Kamera obrotowa z funkcją auto-tracking

Jedną z najnowszych technologii zastosowanych w kamerach obrotowych jest funkcja „Auto-Tracking” – określana rewolucyjną technologią śledzenia ruchu ma znacząco zmienić rolę personelu ochrony oraz systemów CCTV. Kamera CCTV może samoczynnie nie tylko wykryć ruch, ale również inteligentnie go śledzić.

Obrotnice kamer

Zastosowanie obrotnicy jest najprostszym sposobem zwiększenia pola widzenia kamery i umożliwienia obserwacji zdarzenia, którego akcja rozgrywa się poza polem widzenia kamery stałej. Dzięki zdalnemu sterowaniu ze specjalnej sterownicy lub z klawiatury, myszy bądź pilota rejestratora oraz zastosowaniu obiektywu typu „moto-zoom” możliwa jest nie tylko zmiana pola widzenia kamery ale również obserwacja w zbliżeniu, co pozwala na dostrzeżenie szczegółów obserwowanego obrazu (tzw. najazd na obserwowany obiekt).

Obudowy kamer

Kamera i obiektyw systemu CCTV są urządzeniami precyzyjnymi i delikatnymi, a poza tym źle znoszą zmienne warunki atmosferyczne. Dlatego też, ze względu na przydatność do pracy w różnych warunkach środowiskowych, wprowadzono cztery klasy warunków, w których urządzenia zakwalifikowane do poszczególnych grup, powinny pracować poprawnie.

Obiektywy specjalne

Oprócz klasycznych obiektywów do kamer kompaktowych oraz miniaturowych obiektywów do kamer kopułowych – produkowana jest jeszcze cala gama obiektywów specjalizowanych.

Jak dobrać odpowiednią przesłonę?

Przysłona ma za zadanie ograniczać ilość światła wpadającego do obiektywu, a tym samym zapobiegać „prześwietlaniu” generowanego w kamerze obrazu. Pamiętać należy, że czułość kamer jest podawana przy konkretnej przysłonie, np.: 0,05 lx (luksa) przy przysłonie F=1,2. Jeśli w tym obiektywie zastosowana zostanie przysłona np.: F=2,0, to czułość kamery będzie znacznie mniejsza, jako że mniej światła dotrze do przetwornika.

Jak dobrać odpowiedni obiektyw?

Dobór właściwego obiektywu nie jest prosty. Konieczne jest nie tylko dopasowanie obiektywu do danej kamery, jej cech charakterystycznych, ale przede wszystkim odpowiednie dobranie obiektywu do pola obserwacji, wielkości obiektywów typu obiektów (nieruchome – ruchome, przemieszczające się: wolno – szybko – bardzo szybko) jasności obiektywów rodzaju oświetlenia oraz jego zmienności itd.

Parametry obiektywów kamet CCTV

Obiektywy kamer przemysłowych to podstawowy układ optyczny tych urządzeń, służący przede wszystkim do projekcji na powierzchnię światłoczułą przetwornika kamery. Każdy obiektyw charakteryzują następujące główne parametry

Jak instalacja inteligentna współpracuje z innymi instalacjami w domu?

System automatyki budynkowej ESEA pozwala na bardzo elastyczne wykorzystanie sygnałów z czujników, które standardowo są stosowane w systemach alarmowych. Sygnał z czujników ruchu może być wykorzystany do sterowania światłem. Wykrycie ruchu np. w holu w nocy może aktywować czujnik, który powoli zapali światło na kilkanaście sekund, tak aby np. dziecko mogło odszukać drogę do toalety.

Elementy regulacyjne w kamerach

Elementy regulacyjne w kamerach – możliwość regulacji parametrów pracy występuje w kamerach wyższej klasy, pozwalając na dopasowanie do warunków otoczenia i uzyskanie poprawnego obrazu nawet w bardzo trudnych warunkach. Proste kamery, bez możliwości regulacji, są przydatne w otoczeniu o małej zmienności oświetlenia, przy ograniczonych wymaganiach i wystarczającej małej głębi ostrości.

Jak dobrać kamery?

 Aby dokonać doboru kamer trzeba nie tylko dostosować się do warunków obserwacji, obiektów i terenu, ale również uwzględnić wiele czynników zmiennych: pora roku, warunki atmosferyczne, wielkość przedmiotów i osób w polu widzenia, stopień nasłonecznienia, jasność oświetlenia w nocy itd.

Rola kamery w systemie CCTV

Najważniejszym elementem kamery jest oczywiście przetwornik – od dokładności jego wykonania zależy jakość uzyskanego obrazu. Podstawowymi parametrami charakteryzującymi przetwornik jest długość przekątnej jego matrycy oraz ilość pikseli, czyli aktywnych punktów na matrycy przetwornika. Piksel jest to najmniejszy element obrazu bitmapowego

Podstawowe cechy systemu CCTV

 Projektując system CCTV należy określić cechy jakie powinien on posiadać. Jak wybrać właściwy system? Poniżej znajdą Państwo kilka wskazówek ułatwiających określenie cech naszego systemu.

Podstawowe parametry sygnału video

Impedancja każdego urządzenia pracującego w systemie CCTV musi wynosić 75 Ohm. Jak widać, CCTV ma identyczne parametry transmisji sygnału jak telewizja naziemna i satelitarna. Zatem możliwe jest stosowanie urządzeń telewizyjnych powszechnego użytku w telewizji obserwacyjnej, jak np. klasycznego telewizora wyposażonego w wejście A/V (audio-video) jako monitora CCTV.

Jak zaprojektować system telewizji dozorowej (CCTV)?

Ostatnie lata przyniosły szybki rozwój technik elektronicznej ochrony mienia, a w szczególności telewizji dozorowej instalowanej zarówno jako uzupełnienie systemów sygnalizacji włamania i napadu (alarmowych), jak i jako samodzielny system ochronny. Telewizja dozorowa określana jest z angielskiego jako CCTV, który to skrót pochodzi od Closed Circuit TeleVision, czyli telewizja w układzie zamkniętym.

Fiber To The Home w technologii GPON

Każdy z teleoperatorów chcąc pozyskać nowych klientów, jednocześnie utrzymując obecnych staje przed wyzwaniem: „Jak przekroczyć bariery fizyczne związane z obecną infrastrukturą sieci dostępowej, by zaoferować najatrakcyjniejszy pakiet usług?”. Odpowiedzią na tak postawione wyzwanie jest rozwijająca się bardzo dynamicznie technologia FTTH (Fiber To The Home), a na jej podstawie wykorzystanie pasywnych sieci światłowodowych PON (Passive Optical Network).

Fluke Networks Certyfikacja i kontrola okablowania strukturalnego

Fluke Networks od 1992 roku jest światowym liderem w dziedzinie rozwiązań do kontroli i certyfikacji miedzianych i światłowodowych systemów okablowania strukturalnego. Firma rozwija swoje produkty w ścisłej współpracy z największymi dostawcami okablowania strukturalnego, którzy również w swojej działalności preferują te urządzenia.
ADC KRONE TrueNet ADC KRONE CopperTen

Nowoczesny system okablowania strukturalnego ADC KRONE TrueNet dzięki swojej elastyczności oraz szerokiej gamie produktowej pozwala spełnić nawet najbardziej wygórowane oczekiwania klienta.
System okablowania strukturalnego TrueNet gwarantuje wydajną transmisję danych, głosu, obrazu, a tym samym zapewnia niezawodną pracę urządzeń IP ponadto umożliwia zarządzanie warstwą fizyczną sieci teleinformatycznej oraz jej wizualizację. System okablowania strukturalnego TrueNet, gwarantuje niezawodny przesył danych, o zerowej stopie błędów (ang. Zero Bit Error).
Profesjonalne systemy ochrony obwodowej

Coraz częściej, oprócz stosowania systemów alarmowych, czujek podczerwieni czy też monitoringu CCTV, które wykrywają i sygnalizują obecność osób niepożądanych wewnątrz budynków, uświadamiamy sobie konieczność wykrycia intruza, zanim ten znajdzie się na terenie bezpośrednio otaczającym chroniony budynek.
Zarządzanie bezpieczeństwem i komfortem w budynkach inteligentnych. Cz. II

Zarządzanie komfortem w BI obejmuje utrzymanie odpowiednich parametrów mikroklimatu wewnątrz budynku oraz dostosowanie poziomu oświetlenia do wymagań miejsca pracy lub nastroju podczas odpoczynku.(...)

Zarządzanie bezpieczeństwem i komfortem w budynkach inteligentnych. Cz. I

Jednym z głównych powodów powstania budynku inteligentnego BI była chęć zwiększenia komfortu i bezpieczeństwa jego użytkowników z równoczesnym obniżeniem kosztów utrzymania obiektu. Określenie „budynek inteligentny” pojawiło się w USA na początku lat 80. XX wieku. (...)

Inteligentne instalacje w budownictwie komercyjnym

Przy budowie domów, obiektów biurowych czy zakładów przemysłowych inwestorzy nie tylko zwracają uwagę na koszty wykonania, lecz coraz bardziej na koszty przyszłej eksploatacji. Są w stanie na początku więcej zainwestować i mieć pewność, że po pewnym czasie eksploatacji inwestycja ta zwróci się i zacznie przynosić korzyści. Z myślą o takich inwestorach powstały zdecentralizowane systemy sterowania, regulacji i nadzoru - zwane systemami Inteligentnego Budynku.

Zagrożenie podsłuchem bezprzewodowych radiowych klawiatur komputerów

Nawet fachowcom od bezpieczeństwa komputerowego umyka pewna bardzo istotna zmiana, która zaszła w tej dziedzinie na początku obecnego wieku. Zmieniło się mianowicie w sieciach firmowych położenie informacji, które potencjalni napastnicy uznają za atrakcyjne. Jeszcze kilka lat temu uważano, że najcenniejsze dane w sieciach firmowych zlokalizowane są na serwerach i tak było w istocie. (...)

Jak dobrać odpowiedni rekuperator?

Ilość powietrza świeżego dostarczanego z zewnątrz do budynku mieszkalnego jest określana na podstawie normy: PN-83/B-03430 „Wentylacja w budynkach mieszkalnych zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej – Wymagania”, poprawiona w dniu 8 lutego 2000 na PN- 83/B-03430/Az3:2000.

Transmisja sygnałów wizyjnych

Analogowy sygnał wizyjny jest przesyłany w systemach telewizji użytkowej najczęściej za pomocą kabli współosiowych, skrętek telefonicznych, światłowodów i łącz radiowych. Zamiana analogowego sygnału wizyjnego w postać cyfrową stwarza możliwości przesyłania obrazów w sieciach komputerowych oraz przez internet. (...)
Bezpieczna sieć LAN

Sieć jest warta tyle, ile warte są przechowywane i przetwarzane w niej dane. Utrata, przekłamanie lub kradzież informacji czy niemożność ich przetwarzania w celach zarobkowych to najpoważniejsze zagrożenia. Tracąc dane, nie masz możliwości wyekstrahowania z nich informacji. (...)
Bezprzewodowy monitoring

Szeroka oferta kamer bezprzewodowych pozwala na wykonanie we własnym zakresie systemu monitoringu do biura lub domu. Koszt najprostszej kamery nie przekracza tysiąca złotych, choć są także profesjonalne, znacznie droższe rozwiązania.
Ekonomia inteligentnego budynku

Aby dom można było racjonalnie eksploatować, musi mieć dobrą bazę, a ta jest najczęściej złożeniem wielu czynników. Mają na nią wpływ między innymi: odpowiednie położenie budynku w stosunku do stron świata, dobrze zaprojektowana i zbudowana konstrukcja (...)

Inteligentne ogrzewanie

Mówiąc o ogrzewaniu musimy określić najważniejsze oczekiwania od takiego systemu. Dla każdego z Nas niewątpliwie naważniejszymi elementami będa koszty związane z zakupem urządzeń, wytwarzaniem enegrii cieplnej, eksploatacji (konserwacja, naprawy), ale może i najważniejszą rzeczą będzie komfort cieplny. Na pewno wsód Nas znajda się też ludzie, którzy wzrócą uwagę na względy ekologicznego pozyskiwania energii.

Nowe wymagania dotyczące ochrony odgromowej

Zgodnie z wymaganiami Prawa Budowlanego urządzenia piorunochronne LPS (ang. Lightning Protection System) na obiektach budowlanych powinny być wykonane zgodnie z zaleceniami Polskich Norm. Takie wymagania zawarto w Rozporządzeniach Ministra Infrastruktury (Rozporządzenie z dnia 7.04. 2004 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie - Dz. U. Nr 109, poz.1156, oraz dnia 12 marca 2009 r. [3]), w których stwierdzono, że:

Okablowanie strukturalne sieci – klasy i kategorie

Sieć komputerowa to grupa komputerów lub innych urządzeń połączonych ze sobą w celu wymiany danych lub współdzielenia różnych zasobów. Oprócz komputerów i innych urządzeń w skład sieci wchodzą media transmisji, czyli okablowanie. (...)

Aparatura budynkowa Exta w instalacjach inteligentnego budynku

Koszty instalacji i elementów istniejących na rynku systemów inteligentnego budynku oraz stopień ich złożoności często hamują możliwości zastosowania nowoczesnych rozwiązań zwłaszcza w budynkach małych i średniej wielkości. Aparatura budynkowa Exta umożliwia zarówno sterowanie urządzeniami w sieciach rozproszonych (poszczególne moduły działają niezależnie), jak i daje możliwość sprzęgnięcia wybranych urządzeń w jeden kompletny i współzależny system.
Opisy inteligentnych systemów

Zapraszamy do zapoznania się z Artykułami Branżowymi dotyczącymi inteligentnych instalacji.
Systemy ochrony przeciwpożarowej SCHÜCO

Schüco TipTronic - okna na twoje rozkazy

Automatyka okienna była do tej pory uważana za atrybut budownictwa użyteczności publicznej. Obecnie dzięki okuciom mechatronicznym, automatyczna obsługa okien wkracza dynamicznie do szpitali, domów jednorodzinnych i osiedli o wyższym standardzie. Jednak wbrew pozorom w takich rozwiązaniach nie chodzi wyłącznie o komfort obsługi.

Regulatory AURATON

Nowoczesne systemy grzewcze, przeznaczone do mieszkań i domów zapewniają możliwość pełnej regulacji ustawienia temperatury. Związane jest to nie tylko z coraz bardziej zaawansowanymi technologiami sterowania komfortem cieplnym, ale również z tendencją do oszczędnego zarządzania energią i kosztami eksploatacji urządzeń.
System TVLink

Bezprzewodowy system TVLink pozwala w prosty sposób zautomatyzować wszystko w domu, bez konieczności instalowania nowego okablowania i kucia ścian. (...)
Instalacje słaboprądowe w budownictwie przemysłowym

Instalacje słaboprądowe odgrywają coraz większą rolę w projektach inwestycyjnych budownictwa przemysłowego. Zarówno systemy automatyki budynkowej jak i systemy bezpieczeństwa stały się już standardem.
Nowości w ofercie Plexiform

Firma Plexiform stara się udoskonalać swoje produkty zgodnie z oczekiwaniami klientów. Dzięki temu powstała seria rozwiązań ułatwiająca estetyczne, funkcjonalne, trwałe, a przede wszystkim energooszczędne oświetlanie.

PLANTEC - Wielofunkcyjny sterownik INSTABUS EIB i jego idee

W nowoczesnym budownictwie biurowym oraz rezydencjach prywatnych stale rosną wymagania stawiane instalacji elektrycznej. Dotychczasowa technologia konwencjonalna i jej ograniczone możliwości zdają się ustępować miejsca inteligentnej technologii magistralnej INSTABUS EIB.
W INSTABUS EIB sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem, wentylacją i roletami oraz kontrola otwarcia okien i drzwi zależy zarówno od warunków zewnętrznych jak i wewnętrznych oraz odbywa się na zasadzie wzajemnej komunikacji ze sobą poszczególnych elementów systemu.
Normy instalacji elektrycznych

Według rozporządzeń ministra infrastruktury budynki należy wyposażać w instalację chroniącą od wyładowań atmosferycznych, natomiast instalacje elektryczne budynku, nowe i modernizowane, powinny być wyposażone w urządzenia ochrony przeciwprzepięciowej. Informację o zasadach instalowania, eksploatowania i badania instalacji odgromowych, jak i urządzeń ochrony przepięciowej zawierają odpowiednie normy.
Wyłączniki różnicowoprądowe

Po ponad pół wieku istnienia wyłączniki różnicowoprądowe stosowane są w każdej nowo powstającej instalacji elektrycznej, a przy okazji modernizacji pojawiają się też w istniejących już instalacjach. To wyrafinowane zabezpieczenie doskonale nadaje się jako jeden ze środków dodatkowej ochrony przeciwporażeniowej.

Nowoczesne systemy w budownictwie jednorodzinnym

Budowa domu – to ten moment, w którym zastanawiamy się jak powinno wyglądać miejsce, w którym spędzamy ponad połowę naszego życia. Na ile jest dla nas ważne bezpieczeństwo, jakiego komfortu oczekujemy, czy zastanawiamy się nad rozwiązaniami oszczędnymi, które w dłuższej perspektywie przyniosą wymierne korzyści, czy poszukujemy rozwiązań indywidualnych, dostosowanych do naszych potrzeb i oczekiwań, jakiej estetyki oczekujemy?

Funkcje bezpieczeństwa w systemie Teleco

Jednym z podstawowych zadań systemów automatyki budynku jest zwiększenie bezpieczeństwa zarówno osób, jak i samego obiektu. W artykule przedstawione zostały możliwości wykorzystania funkcji alarmowych oraz nadzoru dostępnych w bezprzewodowym systemie automatyki inteligentnego budynku (...)

Inteligentny dom

Zintegrowane systemy automatyki domowej są coraz bardziej popularne, dostępne i prostsze w obsłudze. Już teraz za pomocą jednego panela możemy mieć pod kontrolą wszystkie urządzenia domowe.

Oprogramowanie wizualizacyjne

W nowoczesnym domu, biurze, gabinecie coraz więcej instalacji integrowanych jest dzięki systemom automatyki domowej. Integracja ta gwarantuje, że wszystkie funkcje są ze sobą lepiej powiązane, co zapewnia pełną kontrolę całego domu, biura czy też gabinetu. (...)

Nexo - pytania i odpowiedzi

Każdy system budzi wiele pytań i wątpliwości. W tym artykule postaramy odpowiedzieć na kilka z nich.
Możliwości i elementy systemu Nexo

System Nexo to wygodny sposób na integrację wielu różnych urządzeń znajdujących się we współczesnych domach. Ponieważ pomysłów na inteligentny dom jest tak wiele, jak wielu jest jego domowników, system umożliwia różne sposoby personalizacji ustawień. (...)

Okablowanie strukturalne w kategorii 6A

Rozwój aplikacji sieciowych oraz wzrost zapotrzebowania na wielkość pasma generowany przez aplikacje spowodował potrzebę powstania nowych, szybszych standardów transmisji danych w sieciach komputerowych. (...)
Inteligentny dom krokiem w lepszą przyszłość

Inteligentny dom to milowy krok w kierunku automatyki, która służyć nam będzie w życiu codziennym, by pomagała maksymalnie zaspokoić nasze potrzeby.
Każdy z nas, szczególnie w domu, dąży do jak największej wygody. Dlatego też na rynku pojawiają się rozwiązania, które są w stanie ją zapewnić.(...)

Dom z inteligencją

Codzienne obowiązki często wynikają z istnienia określonych instalacji w domu (ogrzewanie, klimatyzacja, wentylacja lub rekuperacja, system rolet). Ich pracę możemy kontrolować ręcznie, czyli codzienne regulować temperaturę dzienną i nocną, zamykać i otwierać rolety lub wentylować pomieszczenia. Możemy także wybrać metodę bardziej komfortową, czyli wykorzystać automatykę domową i pozwolić jej, aby w inteligentny sposób zarządzała wymienionymi czynnościami (...)

Switche FL Switch SFN

Rodzina standardowych switchy SF w asortymencie Factory Line firmy Phoenix Contact została powiększona o nowe elementy infrastruktury i switche FL Switch SFN i umożliwiające szybką (...)
Panele wizualizacyjne Divus

Panele wizualizacyjne Divusdomus i ekrany dotykowe włoskiej firmy Divus są przystosowane do współpracy z systemem automatyki domowej (...)
EmiterNet-okablowanie strukturalne

 System okablowania strukturalnego Emiter Net obejmuje elementy kategorii 5e, kategorii 6 i 6A oraz kable kategorii 7. Linie produktów kategorii 5e i 6 oferowane są w wersjach ekranowanej i nieekranowanej, natomiast elementy kategorii 6A w wersji ekranowanej. Produkty Emiter Net są zgodne z międzynarodowymi normami ISO/IEC 11801, TIA/EIA568B, a ich jakość jest potwierdzona przez polskie i światowe laboratoria (...)

Inteligentny na pokaz

W podrzeszowskim Miłocinie powstał "inteligentny" dom dla osób zainteresowanych działaniem nowoczesnej, w pełni zautomatyzowanej instalacji.
System zarządzania oświetleniem Jupiter

Rozwiązania w zakresie tzw. inteligentnego oświetlenia ulicznego i drogowego – takie jak prezentowany system Jupiter firmy Elektrotim – pozwalają o 20 do 50% zredukować zużycie energii elektrycznej i obniżyć koszty utrzymania instalacji oświetleniowych. Wpływają także na poprawę ochrony środowiska naturalnego oraz bezpieczeństwo użytkowników dróg i ulic.

Rynek Elektryczny nr 5.2009

Rozmowa z Rafałem Nowakowskim, prezesem KNX Polska Sp. z o.o. oraz El-Team Sp. z o.o.

Crestron tworzy „Inteligentny dom”

 

Technologia „Inteligentnego domu” powinna ułatwiać życie a nie je komplikować, powinna chronić i jednocześnie być źródłem rozrywki, powinna czynić życie bardziej komfortowym oraz dawać więcej wolnego czasu na sprawy, które są naprawdę ważne.


SKLEP INTERNETOWY


Nowości w katalogu



PARTNERZY SERWISU