www.automatyka-budynkowa.com - Artykuły, Jak dobrać odpowiedni rekuperator?
Automatyka Budynkowa

24 Marzec 2019 - Witamy

Artykuły branżowe
Artykuły
Katalog branżowy
Katalog
branżowy
Baza firm
Baza firm
Kalendarz
Kalendarz
Forum
Forum
Kontakt
Kontakt
Menu

TOP5 Produkty

TOP5 Firmy

Kalendarz wydarzeń
Marzec 2019

PnWtŚr CzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031


Artykuły » Jak dobrać odpowiedni rekuperator?

     
Analiza doboru centrali wentylacyjnej (rekuperatora) dla domu jednorodzinnego

 

Ilość powietrza świeżego dostarczanego z zewnątrz do budynku mieszkalnego jest określana na podstawie normy: PN-83/B-03430 „Wentylacja w budynkach mieszkalnych zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej – Wymagania”, poprawiona w dniu 8 lutego 2000 na PN- 83/B-03430/Az3:2000.

Całkowita ilość powietrza wentylacyjnego w budynku mieszkalnym jest określona przez sumę strumieni powietrza usuwanego z pomieszczeń.

Strumienie te powinny wynosić co najmniej :(powietrze usuwane z budynku )

● w kuchni z oknem zewnętrznym, wyposażonej w kuchenkę gazową lub węglową - 70 m3/h
● w kuchni z oknem zewnętrznym, wyposażonej w kuchenkę elektryczną - 30 m3/h w mieszkaniu do 3 osób, - 50 m3/h w mieszkaniu dla więcej niż 3 osób
● w kuchni bez okna zewnętrznego wyposażonej w kuchnię elektryczną - 50 m3/h
● w łazience ( z WC lub bez) - 50 m3/h
● w wydzielonym WC - 30 m3/h
● w pomocniczym pomieszczeniu bezokiennym (np. garderoba), - 15 m3/h

Ilość powietrza nawiewanego do budynku, powinno zapewnić kompensatę powietrza wywiewanego , aby uniknąć efektu nadciśnienia lub podciśnienia w budynku. Zresztą większość producentów central wentylacyjnych z odzyskiem ciepła tzw. rekuperatorów, zapewnia sterowanie wentylatorami zarówno nawiewnym jak i wywiewnym równolegle (tzn. zmiana wydajności centrali powoduje zmianę wydajności nawiewu i wywiewu do tego samego poziomu). Zatem strumień powietrza nawiewanego będzie taki sam jak wywiewanego. I tak dla pokoju mieszkalnego w domu jednorodzinnym powinien wynosić minimum 30 m3/h. Należy jednak zwrócić uwagę na ilość tzw. powietrza higienicznego potrzebnego na jedną osobę, która wynosi również 30 m3/h, co nie raz powoduje nawiew do pokoju w ilości 60 m3/h (sypialnia małżeńska)

Organizacja przepływu powietrza dla prawidłowej wentylacji, powinna zapewniać doprowadzenie powietrza do pokoi oraz usuwanie powietrza zużytego z kuchni, łazienki, oddzielnego ustępu, ewentualnego pomocniczego pomieszczenia bezokiennego (składzik, garderoba). Takie rozwiązanie powoduję, usuwanie zanieczyszczeń oraz wilgoci w pomieszczeniach gdzie jest wytworzone ( brak przenoszenia się zanieczyszczeń do innych pomieszczeń ), a świeże powietrze jest dostarczone do pokoi, sypialni, gdzie go najbardziej potrzebujemy.

Przykład:  dom z instalacją wentylacji z odzyskiem ciepła:

● Kuchnia
● Łazienka
● Garderoba
● Salon
● Pokój 1
● Pokój 2
● Pokój 3

I tak mamy trzy pomieszczenia, skąd powietrze będzie usuwane (wywiewane) oraz cztery pomieszczenia gdzie powietrze będziemy nawiewać.

Zalecane strumienie ilości powietrza:

● Kuchnia 70 m3/h
● Łazienka 50 m3/h
● Garderoba 20 m3/h

Całkowita ilość powietrza wywiewanego

● V wyw 140 m3/h

Powietrze nawiewane:

● Salon 50 m3/h
● Pokój 1 30 m3/h
● Pokój 2 30 m3/h
● Pokój 3 60 m3/h

Całkowita ilość powietrza nawiewanego

●V naw 170 m3/h

Dla potrzeb ilości powierza nawiewnego zostaje również zwiększony wywiew w kuchni do 90m3/h. Zatem ilość powietrza nawiewanego jest równa ilości powietrza wywiewanego i wynosi 170 m3/h

Taka ilość powietrza spowoduję 0.6 wymiany powietrza na godzinę co daje blisko 15 wymian powietrza na dobę. Wskaźnik ilości wymian powietrza dla domu jednorodzinnego powinien wynosić 0.5-0.8

Należy zwrócić uwagę, że nocą strumień objętości powietrza wentylującego może być zredukowany do 20m3/h osobę. Zaleca się ponadto projektowanie urządzeń wentylacyjnych umożliwiających okresowe zwiększanie strumienia objętości powietrza do co najmniej 100 m3/h, w celu tzw. „przewietrzania”

Tak więc dla tego domu odpowiednim urządzeniem będzie centrala ILTO 270 o całkowitym wydatku powietrza 280 m3/h

Prawidłowo dobrany rekuperator powinien spełniać trzy warunki pod względem ilości powietrza wentylacyjnego ( wydatku centrali w m3/h )

● krotność wymiany powinna 0.5-0.8
● musi być zapewniona minimalna ilość powietrza higienicznego 30 m3/h
● ilość powietrza usuwanego musi być zapewniona wg normy PN-83/B-03430/Az3:2000.

Reasumując, dobierając urządzenie do konkretnego domu , staramy się aby jego normalna praca było w zakresie 55-70% całkowitego wydatku, w razie potrzeby możliwość zwiększenia ilości powietrza wentylacyjnego w celu efektu przewietrzania.

Takie rozwiązanie pozwala na cichszą prace centrali, mniejsze zużycie prądu oraz większy odzysk ciepła niż w warunkach maksymalnej pracy centrali.
     

Budowa domu a rekuperator

O montażu systemu wentylacji z odzyskiem warto pomyśleć już na etapie budowy ścian i wylewania fundamentów.

System składa się z centrali wentylacyjnej nawiewno- wywiewnej pospolicie zwanej rekuperatorem oraz sieci przewodów wentylacyjnych, czerpni oraz wyrzutni powietrza.

 Wentylacja grawitacyjna a mechaniczna

Montaż systemu wentylacji pozwala nie budować kominów wentylacji grawitacyjnej dla domu (lecz wcześniej należy to uzgodnić z kierownikiem prowadzącym budowę ). Wg rozporządzenia 1 Jeżeli zostanie zastosowana wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna nie powinno sie stosować wentylacji grawitacyjnej.

Kominy wentylacji grawitacyjnej powinny pozostać dla kotłowni, tutaj obowiązują odrębne przepisu oraz dla garażu ( w garażu jest zawsze dużo zimniej, projektowana temperatura to 10 oC, oraz dość spore zanieczyszczenia ). Przewody wentylacyjne przechodzą przez strop w zależności od projektu dlatego należało by już na etapie wylewania stropów, wiedzieć jak sieć przewodów będzie poprowadzona. Takie rozwiązanie pozwoli na pozostawienie przepustów w stropie i zaoszczędzi pracy ekipie montującej system a co za tym idzie i kosztów. W przypadku stropu drewnianego czy też z pustaków nie robi to różnicy.

Rekuperator a hydraulika

W wymienniku ciepła powietrze wyciągane w zimie o dość sporej wilgotności jest ochładzane kosztem podgrzewania powietrza z zewnątrz. Taki proces wytwarza wilgoć która w postaci skroplin musi być odprowadzona do kanalizacji. Dlatego wiedząc o umiejscowieniu rekuperatora należałoby poprowadzić rurkę kanalizacyjną o średnicy 20 mm z ciągłym spadkiem do najbliższego pionu kanalizacyjnego.

Rekuperator a elektryczność

 Jak wiemy rekuperator składa się z dwóch wentylatorów oraz opcjonalnie grzałek. Wszystkie te urządzania czerpią prąd , dlatego należy doprowadzić zasilenie do przyszłego miejsca rekuperatora.

Rekuperator a zabudowa

 Centrala jest przeważnie montowana w końcowej etapie budowy, gdzie większość rzeczy jest juz wykończone. Należy zwrócić uwagę aby drzwi wejściowe do pomieszczenia lub właz na strych umożliwił wniesienie rekuperatora i umiejscowienie go w przewidzianym miejscu.

Zwrócenie uwagi na te problemy, pozwoli na ograniczenie kosztów oraz przede wszystkie ingerencji w konstrukcje budynku, wtedy kiedy budowa zbliża sie ku końcowi.

Rekuperator a wsad grzewczy      

Kominek stał się już stałym elementem budownictwa jednorodzinnego, a dla niektórych właścicieli promienie z wkładu kominkowego są tak istotne, że inwestują już w dwa kominki (przeważnie salon i sypialnia). Z praktyki, w takim domu również powstaje system wentylacji z odzyskiem ciepła (rekuperacja).

Wiele inwestorów nie wie, ale nawet nie jest uświadomienie przez instalatorów kominków o niezbędnej ilości powietrza do prawidłowego procesu spalania w wkładzie kominkowym. Kominki zamknięte zużywają podczas palenia około 10 m3 powietrza na godzinę na każdy kilowat swojej mocy (kominki otwarte zużywają go kilkakrotnie więcej).

Skąd powietrze do spalania?

Kominek wytwarza dość spory ciąg kominowy, co w praktyce wiąże się z wytworzeniem podciśnienia w pomieszczeniu gdzie znajduje się kominek, a co za tym idzie, przez wszystkie nieszczelności które są w domu, będzie zaciągane powietrze. Powoduje to znaczne przeciągi i wychłodzenie pomieszczenia. W skrajnych przypadkach kiedy mieszkanie jest bardzo szczelne i nieszczelności nie wykazuje, kominy wentylacji grawitacyjnej (wywiewnej) zaczną służyć jako nawiewne (kompensata powietrza potrzebnego do procesu spalania). Taka sytuacja jest bardzo niebezpieczna, ponieważ kominy wentylacji grawitacyjnej, są w sąsiedztwie kominów spalinowych i jeżeli komin nie jest koszulkowany, może nastąpić przedostawanie się spalin z komina spalinowego do komina wentylacyjnego, skąd spaliny będą dostawały się do pomieszczenia.

Rozwiązaniem problemu, chociaż nie wygodnym jest doprowadzenie powietrza do spalania osobnym przewodem pod wkład kominkowy. Przewód taki powinien mieć czerpnię ścienną, z siatką zabezpieczającą przed dostaniem się szkodników. Na przewodzie wentylacyjnym powinna być umieszczona przepustnica, która będzie otwierana tylko podczas palenia w kominku.

Przepustnica może być z cięgnem, za pomocą którego użytkownik będzie ją otwierał w razie potrzeby. Można zastosować automatyczną z termostatem który będzie otwierał przepustnicę lub sprężyć ją z turbiną kominkową od systemu DGP, jeżeli taki jest instalowany.

Przewód wentylacyjny pod wkład kominkowy to najbardziej popularny sposób, lecz rozwiązanie takie ma swoje wady. Mianowicie powietrze jest wykorzystane do spalania, ale część może być wykorzystana do dystrybucji gorącego powietrza, i w ten sposób jeżeli powietrze będzie zanieczyszczone będzie ono przenosiło się na cale pomieszczenie. Inną z wad takiego rozwiązania jest możliwość powstawania przeciągu zimnego powietrza.

Jakie jest skuteczne rozwiązanie?

Jednym z rozwiązań chociaż też nie idealnym jest zakup wkładu w króćcem powietrza do spalania z zewnątrz bezpośrednio w obudowie wkładu. Świeże powietrze , o dobrych właściwościach fizycznych jest doprowadzane do komory spalania i opuszcza wkład przez komin spalinowy. Jest to obieg zamknięty. Z pomieszczenia jest tylko pobierane niewielkie ilość do procesu dopalania gazów, przez otwory w tylnej części wkładu, oraz tylko do rozpalenia wkładu przez wlot z przodu wkładu.

Jaki rekuperator? - budowa oraz funkcje               

Jaka centrala jest odpowiednia dla naszego domu? Najważniejszym czynnikiem którym powinniśmy się sugerować to sprawdzona, pochodząca od producenta, który posiada dość duże doświadczenie w produkcji takich urządzeń. Takie centrale są sprawdzone i odpowiednio udoskonalone. Musimy zwrócić uwagę aby urządzenie były testowane i sprzedawane w krajach gdzie klimat jest podobny do polskiego. Dobre urządzenia są z krajów skandynawskich, gdzie zimowy klimat jest dużo surowszy niż w Polsce. (np. w Finlandii w jednym z regionów temperatura obliczeniowa jest -30oC)

Istotne elementy central wentylacyjnych (rekuperatorów): 

Wymiennik ciepła

Za pomocą wymiennika jest realizowany odzysk ciepła z powietrza wywiewanego. Do wyboru mamy kilka: (w kolejności od najmniejszego do największego stopnia odzysku ciepła)

● krzyżowe z tworzyw sztucznych
● krzyżowe aluminiowe
● podwójne krzyżowe
● przeciwprądowe z tworzyw sztucznych
● przeciwprądowe aluminiowe

Wentylatory

W opisywanych powyżej centralach większość central posiada dobre wentylatory firmy EBM o różnej budowie, najnowocześniejsze są wentylatory komutowane ( charakteryzują się mniejszym poborem prądu, większa trwałością oraz mniejszym hałasem). 

Obudowa

Obudowa centrali powinna być izolowana termicznie oraz akustycznie conajmniej 20 mm izolatorem ( wełna, pianka, styropian). Dokładna izolacja ma zasadniczy wpływ na straty energii (mostki cieplne) oraz hałas.

Filtry

Filtry powinny być na nawiewie do pomieszczeń i wyciągu o klasie przepuszczalności od EU 3 (wstępne) do EU7 (dokładne) - prawie wszystkie centrale dostępne na rynku spełniają ten warunek , ewentualnie można samemu dołożyć dodatkowy filtr o wyższej klasie.

Wyposażenie dodatkowe

zabezpieczenie wymiennika przed zamarznięciem - rozwiązane najczęściej na dwa sposoby: nagrzewnica elektryczna załączana podczas zamarzania wymiennika. Powietrze zewnętrzne jest podgrzewane i rozmraża wymiennik, rozwiązanie nie ekonomiczne. Drugi sposób to cykliczne zatrzymywanie wentylatora nawiewnego lub zaawansowane stopniowe zmniejszanie stosunku powietrza nawiewanego do wywiewanego - w obu przypadkach realizowane automatycznie. Rozwiązanie stopniowego zmniejszania ilości powietrza nawiewanego jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ rekuperator ciągle dostarcza świeże powietrze do domu w zimie , kiedy jest najbardziej potrzebne.

nagrzewnica wtórna (dogrzewająca) - najczęściej elektryczna lub wodna, jej zadaniem jest podgrzanie powietrza nawiewanego o 3-5 stopni, tak aby w przypadku niskich temperatur zewnętrznych również zapewnić komfort użytkownika i nie wtłaczać zimnego powietrza do domu. Jeśli nie jest przewidziana w centrali można zainstalować nagrzewnice kanałową. Najczęściej jest możliwość ustawienia temperatury przy której pracuje nagrzewnica ( w zakresach od 16-35 stopni C,) Zastosowanie nagrzewnicy wodnej jest bardziej ekonomiczny rozwiązaniem.

czujnik zabrudzenia filtra (presostat), sygnalizuje konieczność wymiany filtrów - , opcja nie jest tak bardzo istotna , ponieważ przez otworzenie centrali można sprawdzić zabrudzenie filtrów. 

rozwiązanie obejścia wymiennika na lato(najczęściej kaseta letnia) lub automatyczny by-pass. Odzysk ciepła dla domu jest potrzebny do temperatury ok 18oC, powyżej tej temperatury należy zastosować obejście wymiennika ciepła , powodując w ten sposób pominięcie podgrzewania powietrza. Rozwiązanie automatycznego by-pass zdecydowanie bardziej pożądane.

Sterowanie
 
Sterowanie dla rekuperatorów powinno być wydajnością wentylatorów i temperaturą nawiewu oraz ewentualny programator tygodniowy. Najlepiej aby te procesy mogły być w łatwy sterowane dla przyszłego użytkownika rekuperatora.
 
Generalnie odradzamy samodzielny wybór centrali, gdyż dla inwestora jest to zakup jednorazowy i dokonując wyboru ma tylko trochę wiedzy teoretycznej, rzadko praktycznej. Może więc później żałować dokonanego wyboru, który wynikał przede wszystkim z braku dostatecznej wiedzy o rekuperatorach. Warto skorzystać z doświadczenia firmy instalatorskiej, która montując i serwisując centrale, zna zalety i wady poszczególnych modeli rekuperatorów.

Natomiast w rozmowie z producentem lub dystrybutorem, w większości usłyszymy, że ten wyrób jest najlepszy, ale to nie zawsze znaczy- najlepszy dla nas.

autor: went-a


Dodano: 10.09.2009

SKLEP INTERNETOWY


Nowości w kataloguPARTNERZY SERWISU