www.automatyka-budynkowa.com - Artykuły branżowe, Fiber To The Home w technologii GPON
Automatyka Budynkowa

21 Marzec 2019 - Witamy

Artykuły branżowe
Artykuły
Katalog branżowy
Katalog
branżowy
Baza firm
Baza firm
Kalendarz
Kalendarz
Forum
Forum
Kontakt
Kontakt
Menu

TOP5 Produkty

TOP5 Firmy

Kalendarz wydarzeń
Marzec 2019

PnWtŚr CzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031


Artykuły » Fiber To The Home w technologii GPON

Fiber To The Home w technologii GPON

 

Każdy z teleoperatorów chcąc pozyskać nowych klientów, jednocześnie utrzymując obecnych staje przed wyzwaniem: „Jak przekroczyć bariery fizyczne związane z obecną infrastrukturą sieci dostępowej, by zaoferować najatrakcyjniejszy pakiet usług?”. Odpowiedzią na tak postawione wyzwanie jest rozwijająca się bardzo dynamicznie technologia FTTH (Fiber To The Home), a na jej podstawie wykorzystanie pasywnych sieci światłowodowych PON (Passive Optical Network).
Obecnie stosowana technologia GPON pozwala osiągnąć architekturę sieci w pełni opartej na protokole IP z przepływnością Gb/s. Do transmisji sygnałów wykorzystuje się pojedyncze włókna kabla światłowodowego, natomiast do rozdziału sygnału stosuje są splittery optyczne. Pomiędzy urządzeniem nadawczym (OLT) a odbiorczym (ONT) sieć ma charakter pasywny, dzięki czemu jest znacząco energooszczędna. Skutkuje to mniejszymi kosztami inwestycyjnymi i operacyjnymi dla Operatora. W fazie projektowania ważne jest, aby dobrać odpowiedni układ (pojedynczy, kaskadowy) i właściwy podział splitterów (liczba abonentów na jednostkę OLT). Technologia FTTH odpowiada wyzwaniom budowy sieci dostępowej zarówno w warunkach zurbanizowanych, jak i wiejskich.
Firma C&C Partners aktualnie realizuje projekty FTTH/GPON w ramach Programu ACE. Częścią tego programu są rozwiązania OmniReach® RapidReel-MDU Fiber System firmy ADC KRONE. System składa się z głównego punktu dystrybucyjnego FDH3000 (szafa zewnętrzna lub wewnętrzna), w której instalowane są rozgałęźniki optyczne. Specjalnie opracowane splittery, które są częścią systemu mają doskonałe parametry optyczne, a ich budowa pozwala na bardzo szybki montaż na zasadzie plug-and-play w specjalnych półkach. Innowacyjnym rozwiązaniem jest tzw. piętrowy punkt dystrybucyjny (IFDH). Skrzynki o pojemności 12 lub 24 gniazd podłącza się do głównego punktu dystrybucyjnego za pomocą tzw. wtyków MT (wtyk 12-włóknowy). Pozwala to w bardzo szybki sposób podłączyć obie skrzynki oraz wyeliminować połączenia spawane. Zaletą rozwiązania jest także zastosowanie włókna G.657A, co umożliwia uzyskiwanie bardzo małego promienia gięcia światłowodu.
W ramach Programu ACE firma C&C Partners oferuje kompleksową sieć optyczną, opartą na tradycyjnych kablach światłowodowych, jak również mikrokablach stosowanych w mikrokanalizacji światłowodowej.
Początkowy koszt mikrokanalizacji jest niższy w porównaniu z tradycyjnymi sieciami światłowodowymi. Wynika to z faktu, iż w pierwszym etapie instaluje się tylko włókna, które będą używane.
Kolejne grupy włókien umieszcza się w tubach w momencie podłączania kolejnych Klientów. Komponenty Programu ACE doskonale sprawdzają się przy budowie sieci FTTH, również ze względu na użycie kabli instalacyjnych z włóknami o zminimalizowanym promieniu gięcia (G.657). Przykładem jest kabel DAC (Direct Access Cable), przeznaczony do bezpośredniego układania w ziemi. Jest to bardzo lekki kabel o charakterze dielektrycznym, z centralną tubą. Ma bardzo małą średnicę zewnętrzną, przez co jest bardzo łatwy w instalacji.
W swojej budowie zawiera zabezpieczenia przed przenikaniem wzdłużnym wody. Jest bardzo wytrzymały na zgniatanie oraz rozciąganie, dzięki czemu może być instalowany bez dodatkowych rur osłonowych, a łatwo zdejmowana powłoka zewnętrzna ułatwia montaż końcowy. Zastosowany element usztywniający w powłoce zewnętrznej gwarantuje zginanie kabla tylko w jednej płaszczyźnie, a kabel nie ulega skręceniu.
Projekty FTTH ze względu na konieczność doprowadzenia medium optycznego do użytkownika końcowego są realizowane w części zewnętrznej z uwzględnieniem różnych sposobów układania kabli światłowodowych.
Firma C&C Partners oferuje kable oraz niezbędny osprzęt dla instalacji doziemnych oraz napowietrznych. Dopełnieniem Programu ACE jest oferta przełącznic światłowodowych serii OMX, produkcji ADC Krone, przeznaczonych do instalacji w głównych węzłach sieci szkieletowej. Charakteryzują się one wysokim upakowaniem modułów zakończeń oraz spawów światłowodowych.
Przełącznica gwarantuje odpowiednie promienie gięcia oraz możliwość instalowania dodatkowych elementów takich jak splittery czy moduły WDM. Elastyczność doboru komponentów przełącznicy OMX powoduje, że wnętrze jej może być konfigurowane wg wymagań Operatora.

autor: C&C Partners Telecom Sp. z o.o.


Dodano: 30.10.2009

SKLEP INTERNETOWY


Nowości w kataloguPARTNERZY SERWISU