www.automatyka-budynkowa.com - artykuły branżowe, Podstawowe parametry sygnału video
Automatyka Budynkowa

24 Marzec 2019 - Witamy

Artykuły branżowe
Artykuły
Katalog branżowy
Katalog
branżowy
Baza firm
Baza firm
Kalendarz
Kalendarz
Forum
Forum
Kontakt
Kontakt
Menu

TOP5 Produkty

TOP5 Firmy

Kalendarz wydarzeń
Marzec 2019

PnWtŚr CzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031


Artykuły » Podstawowe parametry sygnału video

PODSTAWOWE PARAMETRY SYGNAŁU VIDEO

W telewizji dozorowej spotykamy dwa rodzaje sygnałów:

1)      CSW – całkowity sygnał wizji (composite video). Sygnał ten ma dwie składowe:

  • sygnał synchronizacji, a konkretnie sygnał odchylania poziomego i pionowego, dzięki czemu możliwa jest synchronizacja kamery i monitora.
  • sygnał luminancji zawierający informację o jasności obrazu

2)      CSWK – całkowity sygnał wizji kolorowej (composite video). Sygnał ten ma trzy składowe:

  • sygnał synchronizacji, a konkretnie sygnał odchylania poziomego i pionowego, dzięki czemu możliwa jest synchronizacja kamery i monitora.
  • sygnał luminancji zawierający informację o jasności obrazu
  • sygnał chrominancji zawierający dane o nasyceniu poszczególnych kolorów składowych.

Impedancja każdego urządzenia pracującego w systemie CCTV musi wynosić 75 Ohm. Jak widać, CCTV ma identyczne parametry transmisji sygnału jak telewizja naziemna i satelitarna. Zatem możliwe jest stosowanie urządzeń telewizyjnych powszechnego użytku w telewizji obserwacyjnej, jak np. klasycznego telewizora wyposażonego w wejście A/V (audio-video) jako monitora CCTV. Pamiętać jednak należy, że wykorzystywanie urządzeń powszechnego użytku w profesjonalnych instalacjach telewizji dozorowej jest niedopuszczalne, przede wszystkim ze względu na niedostosowanie ich do pracy ciągłej!

Osobnym problemem są różne standardy transmisji telewizyjnej stosowane na świecie. Standard definiuje m. in. następujące parametry: polaryzację, ilość linii obrazu, ilość obrazów na sekundę, częstotliwość odchylania poziomego, częstotliwość odchylania pionowego, raster kanałowy, pasmo sygnału wizji, oraz częstotliwość podnośnej fonii. W Polsce obowiązuje standard D/K, zwany inaczej standardem OIRT. W Europie Zachodniej natomiast powszechnie stosowany jest standard B/G – inaczej nazwany CCIR. W Stanach Zjednoczonych i w Azji obowiązuje standard nazywany EIA.

Parametry telewizji kolorowej definiują systemy transmisji telewizji kolorowej: w Polsce i Europie Zachodniej – PAL, zaś w USA i w Azji – NTSC. Są one używane również w telewizji dozorowej. Natomiast powszechny w Europie Wschodniej i Rosji system SEZAM nie jest spotykany w CCTV. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę, aby w całej instalacji stosować urządzenia pracujące w jednym i tym samym standardzie i systemie. Informacja o standardzie i systemie znajduje się w instrukcji do urządzenia, zazwyczaj jest też umieszczona na samym urządzeniu.

autor: Alkam


Dodano: 16.12.2009

SKLEP INTERNETOWY


Nowości w kataloguPARTNERZY SERWISU