www.automatyka-budynkowa.com - artykuły branżowe, obiektywy specjalne
Automatyka Budynkowa

19 Lipiec 2018 - Witamy

Artykuły branżowe
Artykuły
Katalog branżowy
Katalog
branżowy
Baza firm
Baza firm
Kalendarz
Kalendarz
Forum
Forum
Kontakt
Kontakt
Menu

TOP5 Produkty

TOP5 Firmy

Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2018

PnWtŚr CzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     


Artykuły » Obiektywy specjalne

 OBIEKTYWY SPECJALNE

Oprócz klasycznych obiektywów do kamer kompaktowych oraz miniaturowych obiektywów do kamer kopułowych – produkowana jest jeszcze cala gama obiektywów specjalizowanych:

a)      Obiektywy otworkowe – zwane inaczej szczelinowymi lub z angielskiego – pinholowymi; są to obiektywy o bardzo małej średnicy soczewki zewnętrznej i stosowane są głównie do prowadzenia dyskretnej obserwacji. Kamery z takimi obiektywami zazwyczaj są maskowane, przez zainstalowanie np.: w elementach mebli, ścian działowych, elementach wyposażenia i ozdobnych: książkach, zegarach, obrazach, a także w czujkach PIR, dymu itp.

b)      Obiektywy z korekcją ostrości w zakresie podczerwieni – są specjalnie wykonane z soczewkami ze specjalnego szkła, minimalizującego dyspersję światła – dzięki temu nie ma konieczności korygowania ostrości przy zmianie oświetlenia z widzialnego na podczerwień lub odwrotnie (obraz zawsze jest ostry). Stosując wysoko czułe kamery, których przetwornik jest bardzo wrażliwy na promieniowanie podczerwone, zawsze warto je wyposażyć w tego typu obiektywy (zwykle w oznaczeniu występuje znak: „IR”).

c)      Obiektywy megapixelowe – są specjalnie skonstruowane do kamer wysokiej rozdzielczości; charakteryzują się mniejszymi zniekształceniami geometrycznymi, a przede wszystkim o mniejszą deformacją fali świetlnej przechodzącej przez soczewki – dzięki temu uzyskuje się obraz wyższej jakości

d)      Obiektyw telecentryczny – został skonstruowany do stosowania w automatycznych systemach wizyjnych i elektronicznych systemach pomiarowych, wymagających dużej dokładności. Obiektyw telecentryczny nie ma wady obiektywu standardowego polegającej na zniekształcaniu powiększenia i zniekształcaniu kątowym obrazu, co może powodować istotne problemy przy komputerowej analizie obrazu.

e)      Obiektyw asferyczny – charakteryzuje go bardzo mała wartość liczby aperturowej F; posiada większą skuteczną średnicę wejścia, co zapewnia większą aperturę i większą transmitację światła. Obiektywy asferyczne posiadają odmienny profil, który kompensuje aberacje na krawędzi obiektywu. Światło, które jest zwykle tracone przez standardowe obiektywy, zostaje odebrane przez obiektyw asferyczny i przekazane do przetwornika, dzięki czemu  osiągamy większą czułość układu optycznego – cecha ta jest szczególnie widoczna przy zastosowaniu tego typu obiektywów do kamer kolorowych, ponieważ są one mniej czułe od kamer B/W.

f)        Obiektywy z wbudowanym doświetlaczem w paśmie podczerwieni – to rozwiązanie pozwala na obserwację obiektu zarówno w normalnych warunkach oświetleniowych, jak również w całkowitych ciemnościach, a cena takiego zestawu jest znacznie niższa niż cena tradycyjnego obiektywu i dodatkowego reflektora IR. Należy jednak pamiętać, że stosowane w tym rozwiązaniu diody LEP pracujące w paśmie podczerwieni mają zasięg znacznie mniejszy, niż reflektory halogenowe. Podstawowym obszarem zastosowań takich obiektywów, jest obserwacja wewnątrz pomieszczeń oraz obserwacja blisko od kamery położonych obiektów zewnętrznych, np. drzwi wejściowych.

autor: Alkam


Dodano: 4.02.2010

SKLEP INTERNETOWY


Nowości w kataloguPARTNERZY SERWISU