www.automatyka-budynkowa.com - artykuły branżowe - oświetlenie w monitoringu
Automatyka Budynkowa

24 Marzec 2019 - Witamy

Artykuły branżowe
Artykuły
Katalog branżowy
Katalog
branżowy
Baza firm
Baza firm
Kalendarz
Kalendarz
Forum
Forum
Kontakt
Kontakt
Menu

TOP5 Produkty

TOP5 Firmy

Kalendarz wydarzeń
Marzec 2019

PnWtŚr CzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031


Artykuły » Oświetlenie w monitoringu

OŚWIETLENIE W MONITORINGU

O jakości obrazu w systemie CCTV najbardziej decyduje oświetlenie obserwowanego obiektu. W wielu przypadkach zachodzi konieczność doświetlenia obserwowanego terenu, co jest konieczne głównie w porze nocnej, gdy naturalne oświetlenie jest niewystarczające.

Wyróżniamy:

  • oświetlenie tradycyjne – światłem widzialnym (lampy, reflektory); dobre oświetlenie tradycyjne ma dużo zalet, ale jest ono widoczne, zatem stosunkowo łatwo można obejść strefy oświetlone. Inną wadą oświetlenia tradycyjnego jest jego energochłonność i spory koszt.
  • oświetlenie podczerwone – niewidzialnym światłem IR z reflektorów podczerwieni, które mają stosunkowo długi zasięg – nawet do 200 m; zaletą jest niewidoczność tego światła dla oka ludzkiego

Zamiast stosowania dodatkowego oświetlania możliwe jest również skorzystanie z wysokoczułych kamer oraz kamer termowizyjnych. Szczególnie te ostatnie są warte uwagi – mają same zalety: duży zasięg – do 1000 m, znikome zużycie energii, niewrażliwość na dym i mgłę, nie emitują widzialnego promieniowania, itd. Dzięki temu są stosowane do obserwacji obiektów rozległych i rozproszonych (zbiorniki wodne, energetyka, granice państwa itp.), a dzięki zdolności widzenia obiektów cieplejszych od tła znalazły zastosowanie w technice przeciwpożarowej i … medycynie. Również wysokoczułe kamery czarno-białe (B/W) pozwalają na względnie dobrą obserwacje w fragmencie pasma podczerwieni.

Jak wiadomo światło widzialne dla człowieka, to fragment promieniowania optycznego o długości fali od 400 nm (nanometrów) do około 700 nm. Zakres fal krótszych od światła widzialnego to nadfiolet [UV = ultraviolet], a dłuższych – to właśnie podczerwień [IR = infrared]. Każde ciało, o temperaturze wyższej od zera bezwzględnego, jest źródłem promieniowania w paśmie podczerwieni. Stwierdzono empirycznie, że ciała o temperaturze do 400°C emitują praktycznie wyłącznie promieniowanie podczerwone. Ułatwia to bardzo obserwację, ale pamiętać koniecznie trzeba, że promieniowanie podczerwone jest silnie tłumione przez szkło, dlatego przy projektowaniu systemów CCTV w paśmie IR należy zwracać uwagę na wszelkie szklane przegrody.

Do doświetlania obiektów obserwacji w porze nocnej stosuje się głównie reflektory podczerwieni, których występują dwa rodzaje:

  • wykorzystujące, jako źródło światła, lampy halogenowe o mocy nawet kilkuset watów i wyposażone w filtr nieprzepuszczalny dla światła widzialnego
  • zbudowane z diod elektroluminescencyjnych LED, pracujących w paśmie podczerwieni; zwykle są one zasilane napięciem 12VDC i mają moc łączną nawet kilkudziesięciu watów. Zasięg promiennika IR, mierzony wzdłuż głównej osi optycznej, wynosi od około 5 m nawet do 150 m (w warunkach dobrej widoczności).

Oczywistym jest, że zasięg obserwacji zależy w  tym przypadku od czułości kamery (w paśmie IR), mocy reflektora IR oraz od warunków atmosferycznych (przejrzystości powietrza).

Dobierając reflektor należy zwrócić uwagę na długość fali emitowanego oświetlenia – można spotkać reflektory emitujące światło o długości fali od 715 nm do 830 nm. Pamiętać trzeba, że promieniowanie IR o długości fali bliskiej 700 nm jest częściowo widzialne dla człowieka, natomiast powyżej 800 nm jest całkowicie niewidzialne. Poza tym koniecznie uwzględnić należy fakt, że choć każda kamera jest w pewnym stopniu czuła na całe pasmo podczerwieni, to reflektor należy dobierać do charakterystyki czułości przetwornika kamery.

Prawie wszystkie reflektory mają wbudowany czujnik zmierzchowy załączający reflektor dopiero po zapadnięciu zmroku, a w reflektorach wyższej klasy jest też montowany potencjometr regulacji poziomu mocy oświetlacza. Często zdarza się, że oświetlając obiekt znajdujący się w niewielkiej odległości od kamery reflektorem o dużej mocy i małym kącie wiązki promieniowania, oślepiamy kamerę światłem odbitym od obiektu (jest to szczególnie widoczne w przypadku płaskich powierzchni). Dlatego należy stosować reflektory podczerwieni o odpowiednio dobranej mocy i szerokości wiązki.

Poza standardowym wykonaniem samodzielnego reflektora IR, spotykane są również reflektory zintegrowane z kamerami lub z obiektywem. Takie rozwiązanie jest bardzo praktyczne, ponieważ ogranicza liczbę dodatkowych elementów, a dodatkowo jest tańsze. Jednak tego typu reflektory złożone są przeważnie z kilku diod LED, co zapewnia podświetlenie o charakterystyce zbliżonej do punktowej i zasięg do kilku metrów.

Klasyczne kamery kolorowe nie mają możliwości obserwacji w paśmie podczerwieni, ze względu na wbudowany filtr IR eliminujący wpływ tego pasma na realność oddawania barw. Jeśli jednak konieczne jest zastosowanie kamery kolorowej do obserwacji również chcemy nocy – należy zastosować kamerę typu Dzień/Noc. Kamery takie w trybie pracy kolorowej (dzień) mają ustawiony na osi optycznej filtr IR, a po przełączeniu na tryb B/W (noc) – filtr IR jest mechanicznie usuwany z osi optycznej. Zdarza się, że tańsze kamery D/N w ogóle nie posiadają filtru podczerwieni, co ma pewne wady: przy normalnym oświetleniu światłem widzialnym kamera zwykle ma czasem problemy z balansem bieli i nie wizualizuje rzeczywistych kolorów. Takie działanie kamery, często traktowane jest i zgłaszane przez instalatorów, jako uszkodzenie kamery, a jest to normalny objaw spowodowany brakiem filtra – taki swoisty kompromis pomiędzy ceną sprzętu, a jakością obrazu.

autor: Alkam


Dodano: 4.02.2010

SKLEP INTERNETOWY


Nowości w kataloguPARTNERZY SERWISU