www.automatyka-budynkowa.com - artykuły branżowe, Urządzenia przełączające i przetwarzające obraz
Automatyka Budynkowa

24 Marzec 2019 - Witamy

Artykuły branżowe
Artykuły
Katalog branżowy
Katalog
branżowy
Baza firm
Baza firm
Kalendarz
Kalendarz
Forum
Forum
Kontakt
Kontakt
Menu

TOP5 Produkty

TOP5 Firmy

Kalendarz wydarzeń
Marzec 2019

PnWtŚr CzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031


Artykuły » Urządzenia przełączające i przetwarzające obraz

 URZĄDZENIA PRZEŁĄCZAJĄCE I PRZETWARZAJĄCE OBRAZ

Kamera z obiektywem i osprzętem generuje sygnał elektryczny, który pozwala obejrzeć na monitorze to, co „widzi” kamera. Generowany sygnał można też zapisać na magnetowidzie lub rejestratorze w celu późniejszego jego odtworzenia. Współczesne systemy telewizji obserwacyjnej zbudowane są oczywiście z więcej niż jednej kamery. Zastosowanie urządzeń do obróbki sygnałów dostarczanych przez kamery pozwala na dołączenie do jednego monitora lub rejestratora – kilku kamer. Nowoczesne rejestratory obrazu są zaopatrzone w funkcje przełączania systemach przetwarzania obrazu. 

W systemach CCTV spotyka się zmieniacz, inaczej zwany przełącznikiem wizyjnym lub sekwencyjnym – jest urządzeniem pozwalającym na dołączanie w określonym czasie sygnału jednej, konkretnie wybranej kamery do wyjścia monitorowego. Dołączanie może być realizowane manualnie przez naciśnięcie odpowiedniego przycisku skojarzonego z daną kamerą, albo automatycznie w trybie sekwencyjnym. Każdy zmieniacz pozwala na ustawienie czasu, po którym zostaje dołączona kolejna kamera; przeważnie ten czas można regulować w zakresie od 0,5s do 20…30s. Można także zaprogramować skomplikowane sekwencje przełączania, a często można dołączyć tekst wyświetlany na monitorze i zawierający numer oraz nazwę kamery. Bardziej rozbudowane przełączniki posiadają wbudowany układ detekcji ruchu na obrazie z kamer – w przypadku wystąpienia ruchu podawany jest sygnał na odpowiednie wyjście alarmowe.

Zazwyczaj zmieniacz posiada od kilku do kilkunastu wejść (najczęściej: 2, 4, 8, 12 lub 16), często przelotowych i jedno lub dwa wyjścia do podłączenia monitora. Drugie wyjście służy zazwyczaj do podłączenia dodatkowego monitora, celem obserwacji obrazu z jednej wybranej kamery. W przypadku, jeśli któreś wejście nie jest używane, można zaprogramować pomijanie tego wejścia w procesie wyświetlania.

Często zmieniacze są wyposażone w wejścia i wyjście alarmowe: na wejście alarmowe można dołączyć np. czujkę ruchu – wtedy pojawienie się ruchu wymusi na zmieniaczu natychmiastowe przełączenie na kamerę skojarzona z danym wejściem alarmowym. Natomiast na wyjściu alarmowym pojawia się sygnał, który można wykorzystać do włączenia alarmu, czy też przełączenia magnetowidu na wyższą prędkość nagrywania.

Zmieniacz jest urządzeniem zwykle bardzo prostym – jest to zwykły przełącznik elektroniczny, zazwyczaj jego cena jest zazwyczaj bardzo niska.

Kolejnym elementem jest Quad, zwany także dzielnikiem obrazu – jest urządzeniem pozwalającym na równoczesny podgląd obrazu z czterech kamer na jednym monitorze. Jeśli urządzenie pozwala na równoczesną obserwację większej ilości kamer na 1 monitorze – to nazwa quad staje się niewłaściwa, lepiej wtedy stosować określenie dzielnik obrazu.

Aby uzyskać efekt równoczesnego wyświetlania na monitorze obrazów z kilku kamer, niezbędna jest obróbka cyfrowa. Obrazy z wejść kamer są digitalizowane, następnie dokonywane jest ich zmniejszenie, aż wreszcie są łączone w jeden, który jest zamieniany na postać analogową i kierowany na wyjście monitorowe. W quadach monochromatycznych najczęściej stosowane jest przetwarzanie 8-bitowe, które pozwala otrzymać 256 poziomów szarości. Rozdzielczość może wynosić np. 1024x512 punktów dla całego (podzielonego) ekranu – jak widać stosowanie quadu pogarsza jakość obrazu.

Dzielnik B/W, po podłączeniu kamery kolorowej nie przeniesie informacji o kolorze. Produkowane są również dzielniki kolorowe, ale kupując taki dzielnik należy zwrócić uwagę, czy jest on przystosowany do systemu PAL, powszechnie stosowanego w Europie.

Poza pracą w trybie podziału obrazu, większość dzielników ma wbudowane funkcje zmieniacza, często również wraz z detekcją ruchu oraz wejściami i wyjściami alarmowymi.

Rozgałęźnik sygnału, z angielskiego: spliter  – jest urządzeniem pozwalającym na dystrybucję sygnału video z jednej kamery do dwóch lub kilku odbiorników; ma szerokie zastosowanie w przypadku, gdy odbiorniki nie mają wejść kamerowych przelotowych. Rozgałęźnik stosuje się również w przypadku wyprowadzenia sygnału np. z jednego rejestratora na kilka monitorów. Najczęściej spotyka się rozgałęźniki (ilość torów wejściowych / ilość wyjść na każdym torze): 1/2,  1/4,  2/2,  2/4,  4/2,  4/4,  8/2,  8/4,  16/2.

Multiplekser lub multiplexer – jest urządzeniem stosowanym do obróbki sygnału przed zapisem na magnetowidach. Multiplexer łączy wszystkie cechy zmieniaczy i dzielników, przy czym rozbudowane funkcje przetwarzania obrazu pozwalają na szereg funkcji niedostępnych w omówionych poprzednio urządzeniach; zarazem multiplekser najczęściej pozwala na obsługiwanie 4, 8 lub 16 wejść kamerowych. Ważne jest, że do odtwarzania obrazu zapisanego z użyciem multipleksera – należy użyć go powtórnie. Wyświetlanie obrazu wprost na monitor dałoby efekt wyświetlania kolejnych klatek pochodzących z różnych kamer.

Stosowane w CCTV rejestratory cyfrowe umożliwiają rejestrację i odtwarzanie obrazów video na wbudowanym dysku twardym. Dodatkowo rejestratory posiadają wbudowany system obróbki obrazów wejściowych i wyjściowych, oferujący znacznie więcej funkcji niż multiplexery, co w krótkim czasie spowodowało, że multiplexery zostały praktycznie całkowicie wyparte przez tańsze od nich rejestratory cyfrowe.

Matryca wideo – jest połączeniem wszystkich dotychczas poznanych urządzeń obróbki i przełączania obrazu, tym samym możliwości matrycy w dziedzinie przełączania i obróbki sygnałów wizji są największe. Jest to urządzenie posiadające wiele wejść i wiele wyjść, pozwalające na łączenie dowolnego wejścia z dowolnym wyjściem. Podstawową zaletą matryc jest wielodostępność, czyli możliwość równoczesnej pracy kilku operatorów, z których każdy może oglądać obraz z każdej kamery, oczywiście w ramach przyznanych uprawnień. Matryce pracują w dużych systemach integruje telewizję przemysłową z innymi układami np. systemem alarmowym SSWN, systemem ochrony p/pożarowej itd.

autor: Alkam


Dodano: 4.02.2010

SKLEP INTERNETOWY


Nowości w kataloguPARTNERZY SERWISU