www.automatyka-budynkowa.com - artykuły - ROZWIĄZANIA CYFROWEGO ZAPISU OBRAZU I DŹWIĘKU
Automatyka Budynkowa

21 Marzec 2019 - Witamy

Artykuły branżowe
Artykuły
Katalog branżowy
Katalog
branżowy
Baza firm
Baza firm
Kalendarz
Kalendarz
Forum
Forum
Kontakt
Kontakt
Menu

TOP5 Produkty

TOP5 Firmy

Kalendarz wydarzeń
Marzec 2019

PnWtŚr CzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031


Artykuły » ROZWIĄZANIA CYFROWEGO ZAPISU OBRAZU I DŹWIĘKU

 ROZWIĄZANIA CYFROWEGO ZAPISU OBRAZU I DŹWIĘKU

Cyfrowy zapis obrazu i dźwięku stał się ostatnio tak popularny, ze praktycznie wyparł systemy analogowe. Wśród systemów cyfrowych szczególnie popularne są:

 • karty przechwytywania wideo montowane w komputerach PC – do niedawna rozwiązanie podstawowe z racji najniższej ceny; obecnie wobec zrównania z cenami prostych DVR – coraz rzadziej spotykane. Problem stanowi właściwy dobór sprzętu, oprogramowania i zabezpieczenie przed modyfikacją przez osoby oraz zabezpieczenie przed wirusami. Ingerencja (głównie nieupoważniona) w system operacyjny Windows stanowi w około 60% przypadków przyczynę nieprawidłowego działania systemu; kolejne 40% – to problemy z niewłaściwym doborem sprzętu lub błędami przy konfiguracji. Nie należy również stosować w konfiguracji komputera części najtańszych, czego przykładem są zawieszenia pracy wskutek zainstalowania mało wydajnych, ale tanich zasilaczy w obudowach komputerowych.
 • specjalizowane komputery PC z własnym systemem operacyjnym i specjalizowanymi kartami przechwytywania sygnału video z kamer stanowią kierunek nadal rozwijający się, mimo ceny niejednokrotnie wyższej niż w przypadku zastosowania standardowego rejestratora. Nie mają one wad związanych z doborem sprzętu i modyfikacjami oprogramowania, sprzedawane są w postaci płyt z własnym systemem operacyjnym (linux) – wymagają tylko zasilania i podpięcia dysków twardych; można je zabudowywać w obudowach typowych komputerów PC. Główną zaletą jest prosta instalacja kart, bardzo dobra praca w sieci lokalnej jak i zewnętrznej, prosta obsługa przez operatora systemu oraz możliwość dalszej rozbudowy systemu (dodanie większej liczby kart – zwiększenie liczby wejść i prędkości zapisu). 

Zazwyczaj dołączone do karty oprogramowanie pozwala na realizację wielu ważnych funkcji:

 1. możliwość ustawienia kilku częstotliwości skanowania 
 2. możliwość ustawienia kilku poziomów priorytetu kanału wejściowego video
 3. możliwość ustawienia poziomu kompresji
 4. możliwość ustawienia liczby przechwytywanych klatek
 5. możliwość rejestracji sygnałów audio,
 6. możliwość aktywacji wyjścia alarmowego z detekcji ruchu lub w skutku zaniku sygnału video (odłączenie kamery)
 7. możliwość aktywacji niezależnego detektora ruchu opartego na algorytmie sieci neuronowych, z możliwością indywidualnego ustawiania dla każdej kamery maski, zakresu i szybkości ruchu
 8. możliwość wizualizacji detekcji ruchu
 9. możliwość włączenia zapisu zdarzeń w okresie przed i po alarmie (pre- i post-alarm)
 10. możliwość obsługi z poziomu komputera kamer szybkoobrotowych
 11. możliwość ukrywania kamer do podglądu – wówczas operator nie widzi wszystkich kamer, które jednak mogą być rejestrowane.
 • rejestratory cyfrowe –  oferują stabilną pracę, prosty montaż systemu i łatwą obsługę – porównywalną z urządzeniami powszechnego użytku, dzięki czemu staja się coraz bardziej popularne. Prostota obsługi pozwala skrócić czas szkolenia i ogranicza możliwość wystąpienia problemów z opanowaniem urządzenia do rejestracji. Są to jednak urządzenia trudne są do rozbudowy i modyfikacji. Mają własny system operacyjny, zapewnia to z jednej strony dużą stabilność pracy instalacji, z drugiej strony daje pewność instalatorowi, że użytkownik nie uszkodzi systemu.

W prostych rejestratorach praktycznie odtwarzanie archiwum możliwe jest wyłącznie na urządzeniu rejestrującym – nie można wyjąć dysku i podłączyć go bezpośrednio do komputera w celu odczytu nagrań (jest to jedno z zabezpieczeń przed modyfikacją nagrań). Jednak możliwa jest archiwizacja nagrań na płytach CD, DVD lub, przez złacze USB, na pen-drive’ach lub dyskach w zewnętrznych kieszeniach (rzadko).

Rejestrator jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla budowy prostych instalacji CCTV w małych obiektach (domki, małe sklepy, biura, warsztaty). DVR ma z reguły wbudowany multiplekser, co eliminuje konieczność stosowania dodatkowych urządzeń i znacznie zmniejsza koszty budowy systemu. Dodatkowym atutem jest możliwość pracy w sieci LAN, co daje podstawy do budowy nowoczesnych instalacji ze zdalnym monitoringiem.


Dodano: 14.05.2010

SKLEP INTERNETOWY


Nowości w kataloguPARTNERZY SERWISU