www.automatyka-budynkowa.com - artykuły branżowe - WZMACNIACZE W ANALOGOWYCH INSTALACJACH CCTV
Automatyka Budynkowa

24 Marzec 2019 - Witamy

Artykuły branżowe
Artykuły
Katalog branżowy
Katalog
branżowy
Baza firm
Baza firm
Kalendarz
Kalendarz
Forum
Forum
Kontakt
Kontakt
Menu

TOP5 Produkty

TOP5 Firmy

Kalendarz wydarzeń
Marzec 2019

PnWtŚr CzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031


Artykuły » WZMACNIACZE W ANALOGOWYCH INSTALACJACH CCTV

 

WZMACNIACZE W ANALOGOWYCH INSTALACJACH CCTV

Zasięg analogowej transmisji sygnału wideo ogranicza tłumienie w przewodach. Dlatego odległości, na jakie można przesyłać sygnał bez stosowania wzmocnienia, jest stosunkowo niewielki:

  • przewód koncentryczny – maksymalna odległość 100 ÷ 600 m w zależności od jakości przewodu
  • przewód telefoniczny – maksymalna odległość 10 ÷ 70 m w zależności od rodzaju przewodu
  • skrętka komputerowa – maksymalna odległość 10 ÷ 50 m, a przy zastosowaniu specjalnych urządzeń – do 1800 m
  • światłowód – nawet do kilkudziesięciu kilometrów pod warunkiem stosowania specjalnych urzadzeń

Większe odległości można uzyskać stosując techniki bezprzewodowe, jednak wykorzystanie wzmacniania sygnału jest w nich zasadą wynikającą z samej istoty technologii:

  • transmisja radiowa  –  kilkadziesiąt kilometrów
  • laser podczerwony   –  kilka kilometrów

Znacznie większe odległości można osiągnąć dzięki cyfrowej technologii zapisu. Dla przykładu sygnał cyfrowy można transmitować wykorzystując linię telefoniczną na odległość kilku tysięcy kilometrów.

W transmisjach analogowych wzmacnianie sygnału ma na celu skompensowanie tłumienia w przewodach. Wartość tłumienia zależy od rodzaju przewodu i jego długości, przy czym wyższe częstotliwości są bardziej tłumione niż niższe – dlatego przy długich połączeniach można zaobserwować pogorszenie rozdzielczości i jakości (głównie nasycenia) kolorów. Chcąc przysyłać sygnał wideo na większe odległości należy go wzmacniać, przy czym ze względu na wspomnianą nierównomierność tłumienia wyższych i niższych częstotliwości należy stosować wzmacniacze z korekcją charakterystyki – taki wzmacniacz ma odwrotną charakterystykę tłumienia niż przewód:

W instalacjach monitoringu stosowane są specjalne wzmacniacze wideo służące do zwiększenia odległości, na jaką można przesłać sygnał wideo po skrętce i przewodzie koncentrycznym. Najczęściej występują wzmacniacze jednotorowe zaopatrzone w regulacje wzmocnienia sygnału. Zwykle wzmacniacze posiadają dwa wyjścia i dodatkowo mogą pełnić rolę rozgałęźnika aktywnego. Spotyka się również wzmacniacze wielotorowe: o 3, 4, 6, 8, a nawet większej ilości torów.

Wzmocnienie sygnału wynosi zwykle od kilku do kilkunastu decybeli (dB), a korekcja charakterystyki kilka dB. Wzmacniacze są zasilane napięciem przemiennym 230 V, albo napięciem stałym 12 V. Podobnie jak pozostałe urządzenia telewizji obserwacyjnej, zaopatrzone są na wejściu i na wyjściu w złącza BNC; rzadziej spotykane są złącza typu F albo złącza typu RCA. Oczywiście, zgodnie ze standardem CCTV, mpedancja wejściowa i wyjściowa wynosi 75 W przy amplitudzie sygnału 1Vp-p.

Wzmacniacze mogą pełnić rolę rozgałęźników dzięki zaopatrzeniu każdego toru w dwa wyjścia. Istnieją wszakże specjalne urządzenia zwane rozgałęźnikami video – są one pewną odmianą wzmacniaczy zaopatrzonych w wiele wyjść i pozwalają sygnał z jednej kamery doprowadzić do kilku odbiorników.

W telewizji obserwacyjnej często zachodzi potrzeba podziału sygnału, ale tutaj nie można wykorzystać takiego rozgałęźnika (splitera), jaki stosowany jest w instalacjach antenowych. W CCTV rozgałęźnik, jak każde inne urządzenie do obróbki sygnału video, musi zapewniać dopasowanie na wejściu i wyjściu oraz prawidłowe poziomy sygnału wizji. Sprowadza się to do dwóch wymogów: musi posiadać impedancję wejściową i wyjściową 75 W oraz na każdym wyjściu wzmocnienie jednostkowe, czyli 0 dB. Takie parametry może mieć tylko rozgałęźnik aktywny, czyli taki, który posiada element wzmacniający – dlatego mówimy o wzmacniaczu rozdzielczym wizji. Wzmacniacze rozdzielcze są zasilane albo napięciem 230 VAC, albo napięciem 12 VDC, a na wejściach i wyjściach są zaopatrzone zwykle w złącza BNC. Najczęściej wzmocnienie wynosi 0 dB, jednakże niektórzy producenci produkują rozgałęźniki o wzmocnieniu 1 dB, które w pewnym stopniu kompensuje straty w przewodach.

autor: Alkam


Dodano: 22.07.2010

SKLEP INTERNETOWY


Nowości w kataloguPARTNERZY SERWISU