www.automatyka-budynkowa.com - artykuły branżowe - INTEGRACJA SYSTEMÓW SSWin i CCTV
Automatyka Budynkowa

21 Marzec 2019 - Witamy

Artykuły branżowe
Artykuły
Katalog branżowy
Katalog
branżowy
Baza firm
Baza firm
Kalendarz
Kalendarz
Forum
Forum
Kontakt
Kontakt
Menu

TOP5 Produkty

TOP5 Firmy

Kalendarz wydarzeń
Marzec 2019

PnWtŚr CzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031


Artykuły » INTEGRACJA SYSTEMÓW SSWiN i CCTV

 

INTEGRACJA SYSTEMÓW SSWiN i CCTV

 

Zazwyczaj w jednym obiekcie instalowane są dwa systemy ochronne:

 • SSWiN – System Sygnalizacji Włamania i Napadu, zwany popularnie systemem alarmowym
 •  CCTV –System Telewizji Przemysłowej

Jeszcze niedawno oba te systemy konfigurowano jako niezależne. W dobie obecnej producenci oferują urządzenia tak skonstruowane, aby była możliwość ich wzajemnego połączenia i zapewnienia współpracy w celu zwiększenia stopnia ochrony obiektu przed intruzami i sytuacjami alarmowymi.

Cechą wspólną obu systemów jest zasilanie głównie napięciem stałym 12 V, dzięki czemu nie na problemów ze współpracą urządzeń obu grup, co pozwala na budowę systemów o wysokim współczynniku skuteczności ochrony i dozoru.

Urządzenia SSWN można podzielić na dwa zespoły: infrastrukturę i czujki. Do zespołu infrastruktury zaliczamy centralę i manipulatory oraz wszelkie urządzenia wyjściowe: sygnalizatory, urządzenia monitoringu i powiadamiania (GSM, telefon, radio, e-mail), a również urządzenia wykonawcze, w tym urządzenia rejestrujące, których zadaniem jest rejestracja sytuacji alarmowych. Do zespołu drugiego zaliczamy wszelkie czujki, które dostarczają do centrali systemu informacji o naruszeniu strefy bezpieczeństwa, wystąpieniu sytuacji alarmowej lub przekroczeniu wartości ekstremalnej. do najczęściej spotykanych zaliczamy:

 • czujki ruchu, głównie pasywne podczerwieni (PIR), mikrofalowe (MW) oraz ultradźwiękowe (US), oraz dualne wykorzystujące dwa detektory z wyżej wymienionych; kryterium alarmu dla tych czujek jest zmiana sygnału docierającego do detektora w wyniku przemieszczania się intruza generującego promieniowanie IR różne od promieniowania tła (PIR) lub w skutek zjawiska Dopplera  (US i MW)
 • bariery podczerwieni, czujki aktywne złożone z nadajnika i odbiornika, dla których kryterium alarmu jest przerwanie kontaktu optycznego między nadajnikiem, a odbiornikiem
 • czujka stłuczenia szyby, mikrofonowe urządzenie reagujące na częstotliwości fal charakterystyczne dla uderzenia w taflę szklaną oraz dla tłuczenia szkła
 • czujki udarowe, zwane również wibracyjnymi i reagujące na wstrząsy będące następstwem uderzenia.
 • czujki otwarcia drzwi, okien, najczęściej magnetyczne, zwane też kontaktronowymi lub czujki elektromechaniczne stykowe
 • czujki przekroczenia progowego stężenia gazu (wodoru, dwutlenku węgla, metanu, butanu, par chloroformu)
 • optyczne czujki dymu
 • czujki przekroczenia progowego poziomu cieczy i inne.

Wyjścia alarmowe prawie wszystkich czujek są przystosowane do podłączenia do typowych urządzeń wyposażonych w wejścia stykowe typu NO lub NC – pozwala to na bezpośrednie połączenie urządzeń SSWN oraz urządzeń CCTV bez dodatkowych adapterów czy konwerterów.

Najczęściej połączenie systemów ochronnych polega na wykorzystaniu wyjść i wejść alarmowych zlokalizowanych w centrali SSWN (lub module rozszerzeń czy module wyjść programowalnych) oraz w rejestratorze lub multiplekserze CCTV. Dzięki temu powstaje swoiste sprzężenie zwrotne:

 • w momencie wykrycia ruchu czy innego zjawiska stanowiącego kryterium alarmu przez czujki następuje, przez jedno z wyjść programowalnych SSWN, podanie sygnału na wejście alarmowe CCTV, a w konsekwencji uaktywnienie zapisu alarmowego na rejestratorze, najczęściej poprzedzone nagraniem w trybie prealarmowym
 • w momencie detekcji ruchu na obrazach rejestrowanych w systemie CCTV następuje uaktywnienie wyjścia alarmowego, co z kolei aktywuje wejście alarmowe SSWN i powoduje wygenerowanie odpowiednio zaprogramowanego alarmu (optyczno – akustycznego wraz z uaktywnieniem toru monitoringu alarmu)

Dzięki temu każdemu wykryciu zjawiska alarmowego zarówno w strukturze SSWN, jak i w CCTV – zawsze towarzyszy alarm oraz nagranie obrazów z kamer. Funkcja nagrywania prealarmowego często pozwala na zobaczenie i udokumentowanie zapisem przyczyny alarmu.

Zapis cyfrowy w systemach CCTV stworzył dodatkowe możliwości: na przykład w chwili wykrycia obecności intruza przez czujki SSWN, nie tylko możliwe jest załączenie rejestracji obrazu i fonii na twardym dysku, ale dodatkowo możliwe jest przesłanie alarmowego MMSa lub e-maila na wcześniej zaprogramowane adresy.

autor: Alkam


Dodano: 22.07.2010

SKLEP INTERNETOWY


Nowości w kataloguPARTNERZY SERWISU