Serwis poświęcony automatyce budynkowej
Automatyka Budynkowa

24 Marzec 2019 - Witamy

Artykuły branżowe
Artykuły
Katalog branżowy
Katalog
branżowy
Baza firm
Baza firm
Kalendarz
Kalendarz
Forum
Forum
Kontakt
Kontakt
Menu

TOP5 Produkty

TOP5 Firmy

Kalendarz wydarzeń
Marzec 2019

PnWtŚr CzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031


Artykuły » Przyjęcie przez Komisję Europejską etykiet energetycznych dla urządzeń grzewczych

Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła (EHPA) oraz Europejskie Partnerstwo na rzecz Energii i Środowiska (EPEE) wydały stanowisko, w którym z zadowoleniem odnoszą się do przyjęcia przez Kolegium Komisarzy etykiet energetycznych dla urządzeń grzewczych (ENER LOT1). Począwszy od 2015 roku konsumenci będą mogli wybrać najbardziej efektywne urządzenie grzewcze dla domu w oparciu o jedną etykietę energetyczną. Etykieta ma wspierać wybór rozwiązań grzewczych opartych o odnawialne źródła energii (OZE), w szeczgólności pomp ciepła.

O tym, jak ważne jest wprowadzenie etykiet energetycznych (klas energetycznych) dla urządzeń grzewczych świadczą statystyczne dane zużycia energii w Europie. Zużycie energii w sektorze budynków stanowi ok. 41% całego zużycia energii pierwotnej w krajach Unii Europejskiej. Z kolei 85% energii zużywanej w budynkach to energia związana z ogrzewaniem i ciepłą wodą użytkową. Jeżeli dodać do tego energię związaną z chłodzeniem budynków, wartość ta osiąga ok. 90%.

Zużycie energii pierwotnej w krajach Unii Europejskiej (dane Eurostat)

"Wraz z przyjęciem etykiety energetycznej dla urządzeń grzewczych, Komisja Europejska wydała bardzo pozytywny i silny sygnał dla obywateli i przemysłu w Europie, robiąc milowy krok w stronę osiągnięcia swoich celów do 2020 roku, w szczególności do zwiększenia efektywności energetycznej i wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych." - mówi Thomas Nowak, Sekretarz Generalny EHPA.

Przyjęcie etykiet energetycznych będzie mieć ogromne znaczenie dla rynku pomp ciepła. Dla przykładu Duńska Agencja energetyczna przeliczyła wg reguł projektu ENER LOT1 efektywność ponad 370 różnych typów pomp ciepła. Zdecydowana większość typów pomp ciepła ma klasę energetyczną A++, A+.

Przykładowe klasy energetyczne dla pomp ciepła będących w ofercie (370 urządzeń) na rynku duńskim (zgodnie z ostatnim projektem ENER LOT1 wg analiz Duńskiej Agencji Energetycznej)

Według EHPA, wraz z przyszłym wdrożeniem oznakowania efektywności urządzeń grzewczych (ENER LOT1) i podgrzewaczy wody (ENER LOT2), które będą poddane głosowaniu przez Państwa Członkowskie 13 marca br., etykiety energetyczne dla obu grup produktów znacznie przyczynią się do oszczędności energii i obniżania emisji CO2. Niższy popyt na energię może również spowodować znaczne zmniejszenie rachunków za energię wśród obywateli Unii Europejskiej.

"Planowane wprowadzenie etykiet energetycznych - zdaniem Pawła Lachmana, prezesa Zarządu Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) - przyczyni się do znacznego ułatwienia klientom wyboru ekologicznego rozwiązania do ogrzewania budynku. Istniejące już oznakowania innych urządzeń zużywających energię np. dla pralek, lodówek sprawdziły się w praktyce, tak stanie się zapewne niebawem z urządzeniami grzewczymi".

Etykiety energetyczne będą pośrednio wspierać rozwój bardziej energooszczędnych produktów, a tym samym przyczynią się do utrzymania Europy na pozycji lidera w tym segmencie. Oczekiwany rezultat pozwoli zwiększyć rynek urządzeń korzystających z odnawialnych źródeł energii, w tym i pomp ciepła oraz stworzyć nowe miejsca pracy oraz inwestycje przemysłowe w Europie.

Źródło: PORT PC/EHPA/ EPEE 


Dodano: 8.04.2013

SKLEP INTERNETOWY


Nowości w kataloguPARTNERZY SERWISU