Zielona Dania już w 2050 roku?
Automatyka Budynkowa

20 Kwiecień 2019 - Witamy

Artykuły branżowe
Artykuły
Katalog branżowy
Katalog
branżowy
Baza firm
Baza firm
Kalendarz
Kalendarz
Forum
Forum
Kontakt
Kontakt
Menu

TOP5 Produkty

TOP5 Firmy

Kalendarz wydarzeń
Kwiecień 2019

PnWtŚr CzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     


Artykuły » Zielona Dania już w 2050 roku?

Podczas gdy większość świata wciąż narzeka na wysokie ceny ropy naftowej, prawie zupełnie niezauważenie jeden z europejskich krajów - Dania, postanowił coś z tym zrobić. Duński rząd zakazał instalacji olejowych i gazowych systemów grzewczych w nowych budynkach począwszy od stycznia tego roku. Trzy lata później, w 2016, instalacje te będą również niedozwolone w starych budynkach jeśli dostępne będzie tam ogrzewanie z ciepłowni. W okresie przejściowym Dania zainwestuje 42 miliony duńskich koron (ok. € 5,6 milionów), w celu wspierania zmiany systemów grzewczych w istniejących budynkach.

Podjęte przez Danię decyzje w sprawie systemów grzewczych w budynkach są dla kraju milowym krokiem do osiągnięcia stawianych sobie celów. Duński rząd chce aby do 2020 roku energia wykorzystywana w kraju w 50% pochodziła z odnawialnych źródeł, głównie z wiatru. Co więcej, do 2050 roku Dania chce całkowicie zrezygnować z paliw konwencjonalnych przechodząc w 100% na OZE. Obecnie jednak do osiągnięcia postawionych sobie celów konieczna jest współpraca w rozwijaniu technologii na poziomie międzynarodowym. Przykładowo do transformacji sektora transportu na oparty o czystą energię nie wystarczy krajowa produkcja samochodów elektrycznych. Konieczne jest wsparcie innych krajów, które mogą pójść w ślady Danii pod względem planów energetycznych.

 

Przyjęty w Danii model wydaje się być łatwy do przeniesienia do innych państw. Przykładowo, obywatele Niemiec i Danii mają niemal identyczne dochody w parytecie siły nabywczej. Podobna sytuacja ma miejsce w większości krajów zachodnich. Tak więc, jeśli taka zmiana jest możliwa w Danii, to dlaczego nie gdzie indziej? Z pewnością powodem nie jest brak środków finansowych. Nie ma porównania między € 5,6 milionów i 500 milionów €, które Niemcy wydają każdego roku na program wsparcia dla rozwoju rynku. Pomimo tak dużej sumy pieniędzy, niemal 90% instalacji w Niemczech w zeszłym roku stanowiły kotły gazowe i olejowe, reprezentujące sprzedaż na poziomie prawie 600.000 sztuk.

 

Według PORT PC zmiany zachodzące w Danii to bardzo dobra wiadomość dla całego sektora OZE, a w szczególności dla branży pomp ciepła. Pompa ciepła jest doskonałą alternatywą na zastąpienie systemów grzewczych opartych o paliwa konwencjonalne. Jest to rozwiązanie posiadające zalety zarówno pod względem ekologicznym i ekonomicznym. Ogrzewanie budynku pompą ciepła zmniejsza kilkukrotnie domowe wydatki na energię w stosunku do oleju opałowego, z którego rezygnują Duńczycy. Można założyć, że w kolejnych latach pompy ciepła będą jednym z najczęściej wybieranych urządzeń grzewczych w Danii. 

W marcu 2013 roku Komisja Europejska wydała decyzję ustanawiającą wytyczne dla państw członkowskich dotyczące obliczania energii odnawialnej przekazywanej przez  pompy ciepła oraz szacowania wartości współczynnika SPF. Z decyzji KE wynika, że minimalna wartość SPF dla pomp ciepła zasilanych energią elektryczną musi wynosić 2,5 aby energia została uznana za energię odnawialną zgodnie z Dyrektywą 2009/28/WE. PORT PC zaznacza, że decyzja ta jest przełomowym momentem dla znaczenia pomp ciepła w sektorze odnawialnych źródeł energii w Polsce.

 

Źródło: PORT PC.

Dodano: 16.06.2013

SKLEP INTERNETOWY


Nowości w kataloguPARTNERZY SERWISU