inteligentny dom, rekuperacja, oszczędność energii, oszczędność ciepła, regulacja wentylacji, systemy automatyki, BMS, zdalne zarządzanie budynkiem, nowoczesny dom, komfort, alarm, klimatyzacja
Automatyka Budynkowa

24 Marzec 2019 - Witamy

Artykuły branżowe
Artykuły
Katalog branżowy
Katalog
branżowy
Baza firm
Baza firm
Kalendarz
Kalendarz
Forum
Forum
Kontakt
Kontakt
Menu

TOP5 Produkty

TOP5 Firmy

Kalendarz wydarzeń
Marzec 2019

PnWtŚr CzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031


Artykuły » Dom z inteligencją

Codzienne obowiązki często wynikają z istnienia określonych instalacji w domu (ogrzewanie, klimatyzacja, wentylacja lub rekuperacja, system rolet). Ich pracę możemy kontrolować ręcznie, czyli codzienne regulować temperaturę dzienną i nocną, zamykać i otwierać rolety lub wentylować pomieszczenia. Możemy także wybrać metodę bardziej komfortową, czyli wykorzystać automatykę domową i pozwolić jej, aby w inteligentny sposób zarządzała wymienionymi czynnościami.


Współczesny dom to obiekt bardzo szczelny. Dotyczy to przenikania do pomieszczeń zarówno hałasu, jak i powietrza. Pierwsza cecha jest oczywiście pożądana, natomiast brak dostępu powietrza z zewnątrz może powodować niekorzystne warunki dla mieszkańców, stąd potrzeba odpowiednio zaprojektowanej i używanej wentylacji.


Wentylacja to proces usuwania z pomieszczeń zanieczyszczonego powietrza i dostarczania w jego miejsce powietrza świeżego. Ze względu na fakt, iż powietrze stale ulega zanieczyszczaniu, wentylacja jest konieczna.


Skutkami źle działającej wentylacji lub jej braku mogą być:


• wzrost wilgoci, prowadzący do parowania szyb okiennych, a także rozwoju pleśni i grzybów,
• kondensacja toksycznych zanieczyszczeń,
• niedobór powietrza potrzebnego do prawidłowego działania pieców gazowych, kominków itp.,
• złe samopoczucie użytkowników.


Każdy z wyżej wymienionych czynników nie tylko obniża komfort użytkowania domu, ale stanowi również bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia mieszkańców.


Wentylacja pomieszczeń może następować w sposób naturalny, bardzo często jednak metody te są niewystarczające. Rozwiązaniem mogą być wówczas nawiewniki, które również mogą nie zdać egzaminu. Wentylacja grawitacyjna sprawdzi się wtedy, gdy długość kanału wentylacyjnego przekracza teoretyczne 4 m, w przypadku wielu domów więc nie spełni swojego zadania. Rozwiązaniem tych problemów jest wentylacja mechaniczna lub rekuperacja. Wymiana powietrza jest wtedy niezależna od jakichkolwiek wpływów atmosferycznych, konstrukcji budynku oraz jego otoczenia. Wymuszony przepływ powietrza uzyskuje się dzięki zastosowaniu wentylatora. Zaletą wentylacji mechanicznej lub rekuperacji jest możliwość dostosowania jej wydajności do faktycznych potrzeb mieszkańców, dzięki czemu wzrasta komfort osób przebywających w wentylowanych pomieszczeniach.


Dodatkowo, w przypadku stosowania rekuperacji, sporą część ciepła z usuwanego powietrza możemy odzyskać.
Idealną metodą sterowania wentylacją mechaniczną lub rekuperacją staje się automatyka domowa. System może analizować parametry powietrza za pomocą czujników SQA i włączać wentylację, gdy parametry powietrza spadną poniżej założonego poziomu. Dodatkowo, wykrywszy zbyt wysokie stężenie tlenku węgla CO, na wszystkich wyświetlaczach mogą pojawić się odpowiednie komunikaty ostrzegawcze.
Proces sterowania wentylacją może odbywać się zgodnie z wcześniej założonymi harmonogramami, uwzględniając dni pracujące i weekendy oraz okresy, w których dom realizuje symulację obecności.


Oczywistą jest sprawa, iż w czasie naszej nieobecności w domu ogrzewanie oraz wentylacja mogą zostać wyłączone, a ich uruchomienie może nastąpić na godzinę przed powrotem domowników do domu.


Biorąc prysznic, nie musimy się martwić zaparowanym lustrem. System zmierzy poziom wilgotności i po przekroczeniu określonej wartości, uruchomi wentylację lub rekuperację.
Taka sama sytuacja może mieć miejsce w kuchni podczas gotowania. Dodatkowym atutem w obu tych przypadkach jest niedopuszczenie przez system inteligentnego domu do rozwoju grzybów i pleśni.


Ilość wymienianego powietrza przez system wentylacji może również zależeć od aktualnej sytuacji w domu. Wizyta gości wymaga od wentylacji wymiany większej ilości powietrza niż na przykład oglądanie telewizji lub czytanie książki. Podczas realizowania każdego z tych „nastrojów” system sam będzie dobierał warunki pracy wentylacji (niższe lub wyższe biegi wentylatora, zmiana czasu pracy wentylatora).


Podanych scenariuszy zachowania naszego Inteligentnego Domu jest oczywiście znacznie więcej. Jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia.


Warto także nadmienić, iż system wentylacji kontrolowany przez inteligentny system pozwala zaoszczędzić około 30% energii zużywanej na cele wentylacyjne.


Dodano: 8.06.2009

SKLEP INTERNETOWY


Nowości w kataloguPARTNERZY SERWISU