Nexo, TUKAN, Nexwell, Wrocław, możliwości, inteligentny dom, tanie rozwiązania, BMS, zarządanie systemami, alarm, monitoring, domofon, sterowanie światłem, sterowanie roletami, symulacja obecności
Automatyka Budynkowa

21 Marzec 2019 - Witamy

Artykuły branżowe
Artykuły
Katalog branżowy
Katalog
branżowy
Baza firm
Baza firm
Kalendarz
Kalendarz
Forum
Forum
Kontakt
Kontakt
Menu

TOP5 Produkty

TOP5 Firmy

Kalendarz wydarzeń
Marzec 2019

PnWtŚr CzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031


Artykuły » Nexo - pytania i odpowiedzi

Każdy system budzi wiele pytań i wątpliwości. W tym artykule postaramy odpowiedzieć na kilka z nich.

Czym jest system Nexo i jakie ma zastosowanie?

System Nexo to system automatyki domowej (BMS, ang. building management system) łączący
funkcje takie jak:
• podsystem alarmowy
• podsystem monitoringu wideo
• podsystem wideodomofonu
• podsystem przeciwpożarowy
• podsystem sterowania bramą wjazdową
• podsystem sterowania bramą garażową
• podsystem sterowania zraszaczami
• podsystem sterowania oświetleniem
• podsystem sterowania przekaźnikami
• podsystem sterowania ogrzewaniem
System Nexo łączy w sobie wszystkie te podsystemy, aby w jak najbardziej optymalny sposób zarządzać Twoim domem.

 

Czy muszę wykupić wszystkie podsystemy, aby móc korzystać z Nexo?


Nie, nie musisz. System Nexo pozwala na elastyczne dodawanie wybranych podsystemów.
Możesz dowolnie określić swój zestaw podsystemów. Jeśli później zmienisz zdanie, możesz dokupić kolejne podsystemy.

Jakie będą korzyści z kupna i instalacji systemu Nexo?


System Nexo integruje w sobie wiele podsystemów, sprawiając, że wiele z nich współpracuje ze sobą, aby Twoje życie stało się bardziej wygodne, a zarazem oszczędne. System sterowania oświetleniem, który współpracuje z czujnikami zmierzchowymi oraz czujnikami ruchu od systemu alarmowego, może włączać lub wyłączać światło w domu w zależności od tego czy jesteś w danym pomieszczeniu czy też nie.
System Nexo może wyłączać ogrzewanie kiedy nie ma Cię w domu i włączyć je na godzinę przed Twoim powrotem. Możliwości konfiguracji systemu są bardzo duże. Elastyczność i wszechstronność Nexo ułatwia Ci życie, jednocześnie realnie redukując koszty związanie ze zużyciem energii elektrycznej oraz paliwa grzewczego.

 

Jakie możliwości posiada podsystem sterowania oświetleniem?


 

Podsystem sterowania oświetleniem umożliwia sterowanie żarówkami z poziomu lokalnych przełączników naściennych (tradycyjnych przełączników) oraz z paneli dotykowych zainstalowanych w danym budynku. Dodatkowo można grupować poszczególne punkty świetlne i sterować nimi z przypisanego włącznika. System posiada również funkcję ściemniania światła.
Naturalnie system można zautomatyzować tak, aby większość czynności wykonywała się samoczynnie. Możemy przypisać zapalanie świateł do odpowiedniego czujnika ruchu zainstalowanego w pomieszczeniu (czujnik od systemu alarmowego) oraz od czujnika zmierzchowego (bądź nasłonecznienia). Dodatkowo można określić przedział czasu, w którym światła mają się przełączać, a w którym nie.
Przykładem takiej aplikacji może być: włączenie światła na 100% mocy, gdy wykryje nas czujnik ruchu, ale pod warunkiem, że jest ciemno na zewnątrz i jest godzina 18.00 - 23.00. Pomiędzy godzinami 23.00 - 8.00 światła zapalają się tylko na 30% mocy. Światło gaśnie automatycznie, jeżeli czujnik nie wykryje ruchu przez co najmniej 3 minuty.

 

Czy system Nexo może sterować bliźniakiem?


Tak. System Nexo posiada wbudowaną personalizację matryc dotykowych. Umożliwia to odseparowanie dwóch domów, w których pracuje tylko jeden system.

 

Czym są "ścieżki zejścia" w systemie Nexo?


Ścieżki zejścia są wygodną funkcją systemu alarmowego, która polega na chwilowym rozbrajaniu alarmu w pomieszczeniach do których użytkownik wchodzi od strony pomieszczenia
nieuzbrojonego (np. sypialni).
System Nexo pozwala w prosty sposób zaprogramować alarm tak, by domownik, który w nocy przebudził się i chciałby skorzystać np. z kuchni, która jest chroniona przez alarm, mógł bezstresowo (nie myśląc o rozbrajaniu), przygotować sobie coś do picia. W takim wypadku Nexo poprzez czujki ruchu włączy automatycznie oświetlenie na 30% (po to by nie przeszkadzać innym domownikom) oraz rozpozna z której części domu przemieszcza się spragniona osoba rozbrajając najbliższą partycję. Po ustalonym czasie kiedy czujki ruchu przestaną zgłaszać obecność tej osoby w chronionych pomieszczeniach, światła same zgasną, a alarm zostanie uzbrojony.

 

Czy system Nexo można zintegrować z innym systemem alarmowym?


Istnieje możliwość integracji systemu Nexo z innymi systemami alarmowymi. Jednak decydując się na zakup systemu automatyki domowej Nexo i tak kupuje się w pełni wyposażony system alarmowy z powiadamianiem ochrony, syntezerem mowy, detektorem DTMF oraz radiolinią. System umożliwia podział na 32 strefy, 16 partycji (max. 240 wejść) oraz 128 użytkowników z różnymi kompetencjami. Losowa „symulacja obecności” pozwoli odstraszyć intruzów. System przeciwpożarowy obejmujący powiadamianie służb oraz właściciela uchroni Twój dom przed niebezpieczeństwem.
Innymi słowy, Nexo ma zintegrowany bardzo nowoczesny system alarmowy. Rezygnując z innego systemu alarmowego, instalacja naszego systemu okaże się dużo prostsza, a możliwości konfiguracji i sterowania naszym systemem znacznie szersze. Zalecamy zastosować system alarmowy Nexo. Wystarczy zmienić płytę główną, bo struktura okablowania czujek pozostanie taka sama, a przeprogramowanie całej instalacji na system Nexo mile zaskoczy w kwestii konfiguracji i późniejszej możliwości programowania automatyki.

 

Czy system Nexo powiadomi SMS'em o powrocie dzieci do domu?


Można tak zaprogramować nasz system, że rozbrojenie alarmu przez konkretnego użytkownika będzie skutkować wysłaniem wiadomość SMS na wskazany numer telefonu.
Jest to bardzo przydatne jeśli chcemy wiedzieć, że dziecko bezpiecznie wróciło do domu lub np. chcemy sprawdzić pracę pani sprzątającej.
Można tak skonfigurować system by powiadomienia SMS dotyczyły innych zdarzeń, które np. powiadomią nas, że ktoś wchodzi do pomieszczenia, do którego miał nie wchodzić pod naszą nieobecność, ale nie będzie to skutkowało uruchomieniem całego alarmu wraz z procedurą powiadomienia np. firmy ochroniarskiej.

 

Czy system Nexo potrafi zarządzać ogrzewaniem?

 

tak, system Nexo potrafi zarządzać ogrzewaniem poprzez harmonogram zadań, analizę czujników temperatury, analizę stacji meteo, czujników nasłonecznienia lub wykrycie otwarcia okna.
Istnieje możliwość takiego zaprogramowania systemu, by system nie ogrzewał pomieszczeń, w których jest otwarte okno. Temperatura może być dobierana indywidualnie do każdego z pomieszczeń w zależności od pory dnia. System Nexo steruje elektrozaworami systemu ogrzewania, więc trzeba zapewnić odpowiednią infrastrukturę hydrauliczną, aby w pełni korzystać z możliwości ekonomicznego zarządzania ciepłem w domu.

 

Czy system Nexo może być sterowany pilotem?


Tak, Nexo współpracuje z pilotami opartymi na technologii KeeLoq Microchip. Są to 4 klawiszowe piloty bryczkowe, które można zaprogramować w prosty sposób - do jednego klawisza przypisana jest dowolna kombinacja zdarzeń do wykonania przez system Nexo (np. jeden klawisz może uruchomić równocześnie otwieranie wjazdu na posesje, bramy garażowej, uruchomić oświetlenie zewnętrzne w zależności od pory dnia i rozbroić alarm).
Można jednak użyć sekwencji naciśnięć klawiszy w celu poszerzenia możliwości sterowania jednym pilotem lub jednemu klawiszowi przypisać różne funkcje w zależności od pory dnia lub obecnego stanu sterowanego urządzenia. Czyli ten sam przycisk będzie wydawał polecenie „otwórz jeśli jest zamknięte”, „zamknij jeśli jest otwarte” lub „zatrzymaj jeśli zamykasz lub otwierasz”.

 

Czy system Nexo można sterować poprzez komputer?


Posiadamy w ofercie dodatkowe urządzenie (PC-Link) oraz oprogramowanie do modyfikacji ustawień sytemu z poziomu komputera PC. Jest to jednak narządzie przeznaczone dla instalatorów, którzy w ten sposób mają dodatkową możliwość programowania instalacji Nexo np. na swoim domowym komputerze.
Ponieważ w podstawowej ofercie systemu Nexo  jest wygodny 8” panel dotykowy, zaprojektowaliśmy interfejs użytkownika w taki sposób by był intuicyjny w obsłudze, a korzystanie z oprogramowania na komputer PC nie było w ogóle konieczne. Wszelkie czynności obsługi systemu można wykonać z poziomu panelu dotykowego, który jest podstawowym terminalem użytkownika i instalatora.

 

Czy system Nexo współpracuje z CCTV i rejestratorami obrazu?


Panel dotykowy pozwala na oglądanie wysokiej jakości obrazu z wielu kamer zainstalowanych na terenie posesji. Pozwala na manualne lub automatyczne przełączanie kamery, w okolicy których została wzbudzona czujka ruchu. Ten sam impuls potrafi zarządzać rejestratorem obrazu w taki sposób, aby archiwizować, tylko te momenty, w których czujka ruchu lub inne urządzenie domowe takie (np. dzwonek domofonu) wywoła polecenie rejestracji. Oczywiście polecenie rejestracji może dotyczyć tylko momentów, w których zostały uzbrojone partycje alarmu, a na co dzień możemy używać podobnej funkcji do obserwacji np. dzieci bawiących się w okolicy domu.

Czy system Nexo jest systemem sprawdzonym, bezpiecznym i niezawodnym?


Tak. Zrealizowaliśmy już z powodzeniem kilkadziesiąt instalacji. System alarmowy wbudowany w centralę sytemu jest optymalizowany pod klasę S (najwyższa klasa bezpieczeństwa przewidziana przez polskie normy dla systemów SSWiN), a elastyczność i pewność tego sytemu docenili już ratownicy z jednostki ratownictwa górniczego przy kopalni miedzi KGHM w Lubinie. System ten czuwa nad bezpieczeństwem i uruchamia szereg zdarzeń, które pozwalają w ciągu 60sekund postawić ratowników w stan pełnej gotowości do wyjazdu na miejsce wypadku, powiadamiając o tym wszystkie upoważnione osoby.

Czym jest magistrala TUKAN w systemie automatyki domowej Nexo?


Magistrala Tukan to oparty na autorskich rozwiązaniach firmy Nexwell, sposób komunikacji centrali systemu z urządzeniami wykonawczymi.
Został wymyślony po to, by ograniczyć do minimum ilość przewodów potrzebnych do stworzenia
inteligentnej instalacji.
Wystarczy połączyć „od punktu, do punktu” kolejne moduły magistrali Tukan, aby uzyskać w pełni komunikujący się ze sobą system niezależnych urządzeń, którymi można sterować z centrali systemu poprzez np. panel dotykowy, pilota , SMS'y lub po prostu niezależnie od centrali poprzez lokalne włączniki.
Magistrala Tukan współpracuje zarówno z urządzeniami wykonawczymi (sterowanie gniazdkami, roletami, oświetleniem) jak i urządzeniami wejściowymi (czujniki temperatury i karty wejść umożliwiające obsługę do 8 wejść, które można wykorzystać do obsługi czujników alarmowych, stacji meteo, czujników wilgotności gleby itp.) Magistralę można zapętlać, układać w gwiazdę lub stosować topologię magistrali. Magistrala Tukan obsługuje do 32 modułów Tukan i jej łączna długość nie powinna przekraczać 1500 metrów długości w topologii magistrli i 500 metrów w topologii gwiazdy.

autor: Nexwell Engineering


Dodano: 12.06.2009

SKLEP INTERNETOWY


Nowości w kataloguPARTNERZY SERWISU