automatyka-budynkowa.com - artykuły branżowe - wyłączniki różnicowoprądowe
Automatyka Budynkowa

21 Marzec 2019 - Witamy

Artykuły branżowe
Artykuły
Katalog branżowy
Katalog
branżowy
Baza firm
Baza firm
Kalendarz
Kalendarz
Forum
Forum
Kontakt
Kontakt
Menu

TOP5 Produkty

TOP5 Firmy

Kalendarz wydarzeń
Marzec 2019

PnWtŚr CzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031


Artykuły » Wyłączniki różnicowoprądowe

Po ponad pół wieku istnienia wyłączniki różnicowoprądowe stosowane są w każdej nowo powstającej instalacji elektrycznej, a przy okazji modernizacji pojawiają się też w istniejących już instalacjach. To wyrafinowane zabezpieczenie doskonale nadaje się jako jeden ze środków dodatkowej ochrony przeciwporażeniowej.

Wysokoczuły wyłącznik różnicowoprądowy (o znamionowym prądzie różnicowym do 30 mA), działa w momencie pojawienia się prądu upływu, spowodowanego np. dotknięciem obudowy, która w wyniku awarii znalazła się pod napięciem, a nawet pod wpływem dotknięcia elementu znajdującego się pod napięciem w normalnych warunkach pracy. Niestety, wysokoczuły wyłącznik różnicowoprądowy o charakterystyce AC i znamionowym prądzie różnicowym 30 mA, a więc najpopularniejszy i ciągle najczęściej wykorzystywany w naszym kraju, nie nadaje się do zastosowania w każdych warunkach pracy.
Stosując tego typu wyłącznik w każdych warunkach, nie ustrzeżemy się przed zbędnymi wyłączeniami, powodującymi co najmniej dyskomfort życia codziennego, utratę danych czy powtarzające się zatrzymywanie cyklu produkcyjnego, mogące w pewnych warunkach generować olbrzymie straty materialne.

Jak zapobiec problemom?

Problemy wyeliminowania zbędnego i przypadkowego wyzwalania wyłączników różnicowoprądowych, przy jednoczesnym utrzymaniu ochrony przeciwporażeniowej na odpowiednim poziomie, może być bardzo złożony i dotyczyć różnych aplikacji. Najczęstszą przyczyną niechcianego działania wyłącznika jest pojawienie się krótkotrwałego zakłócenia, powodującego wyzwolenie wyłącznika. Zakłóceniu takiemu najczęściej towarzyszy udar prądowy o dużej wartości szczytowej, który może także spowodować trwałe uszkodzenie nieodpowiednio dobranego wyłącznika.

Tego typu zjawiska powstają w różnych warunkach pracy i charakterystyczne są dla specyficznych aplikacji, do których można zaliczyć:

• obwody charakteryzujące się dużą indukcyjnością i pojemnością np. grupy opraw świetlówkowych i innych lamp wyładowczych, urządzenia zasilane przewodami o dużej długości, wszelkiego rodzaju urządzenia zawierające kondensatory i cewki np. urządzenia filtrujące;
• rozległe instalacje komputerowe zawierające filtry przeciwzakłóceniowe, generujące do sieci zasilającej zakłócenia w postaci wyższych harmonicznych oraz prądy upływu o dużej częstotliwości;
• załączanie elektrycznych urządzeń grzejnych o dużej powierzchni, gdzie w pierwszym momencie procesu włączenia generowany jest impuls prądowy, znacznie przekraczający wartość prądu znamionowego;
• obwody zasilające odgałęzienia silnikowe, gdzie podczas rozruchu silników występuje krótkotrwałe uderzenie prądowe, natomiast przy wyłączaniu może pojawić się impuls napięciowy charakterystyczny dla wyłączania obwodów indukcyjnych;
• instalacje zasilające urządzenia rentgenowskie;
• instalacje znajdujące się na terenach charakteryzujących się występowaniem intensywnych wyładowań atmosferycznych, którym mogą towarzyszyć fale przepięciowe przedostające się do instalacji odbiorczych, wywołujące krótkotrwałe przypływy prądu różnicowego;
• instalacje znajdujące się blisko źródeł generujących przepięcia, np. w budynkach położonych blisko placów budów.

Rozwiązania

Na szczęście od momentu powstania (w 1928 r.) pierwszego pomysłu na urządzenie wykrywające prądy upływnościowe do dzisiaj konstrukcja stała się tak zaawansowana, a obszar zastosowań tak szeroki, że bez większych problemów jesteśmy w stanie ustrzec się przed przypadkowymi wyłączeniami, a jednocześnie zapewnić ochronę zdrowia i życia wysokoczułym wyłącznikiem różnicowoprądowym.
Aby wyeliminować zbędne wyłączenia, powodowane przemijającymi zakłóceniami przepływu prądu różnicowego, należy zastosować wyłącznik o odpowiednio ukształtowanej charakterystyce czasowo-prądowej, a więc wyłącznik różnicowoprądowy krótkozwłoczny.
Budowa tego typu jest bardziej wyrafinowana od standardowej wysokoczułej różnicówki, posiada ona układ, który odpowiada za filtrowanie przemijających zakłóceń, przez co eliminowane są przypadkowe wyzwolenia. Filtrowanie polega na wprowadzeniu odpowiedniej zwłoki czasowej w działaniu, podczas której następuje ustalenie stanu przejściowego, któremu towarzyszy pojawienie się prądu różnicowego.

Inne zalety wyłączników

Wyłączniki tego typu charakteryzują się także podwyższoną wytrzymałością na udar prądowy o wartości 3 kA lub nawet 5 kA, co w stosunku do zwykłego wyłącznika różnicowoprądowego, o wytrzymałości na udar prądowy 250 A, jest wielkością nieporównywalną. Dzięki temu żywotność takich wyłączników w warunkach, o których tutaj mowa, jest znacznie większa. Niezwykle istotną cechą wyłącznika krótkozwłocznego jest to, że wartość znamionowego prądu różnicowego może wynosić 30 mA, a więc jest także wyłącznikiem wysokoczułym.
Ważne jest również to, że wprowadzone opóźnienie nie powoduje zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi. Wyłączniki tego typu są produkowane przez wszystkich wiodących producentów aparatury elektrycznej i w każdym przypadku sposób działania jest analogiczny. Taki sam jest także sposób postępowania przy doborze i określaniu podstawowych parametrów, takich jak: prąd znamionowy, napięcie znamionowe, znamionowy prąd różnicowy, częstotliwość pracy, liczba biegunów, dobezpieczenie czy zasady określania selektywności.
Jedyną różnicą jest sposób oznaczania tego typu wyłączników przez różnych producentów.
Na polskim rynku, w zależności od wytwórcy, pojawiają się wyłączniki oznaczone: G, KV, Hpi, Ai, Si, Hi. Każdy z wymienionych powyżej typów, dobrany do opisanych w artykule przypadków, powinien zagwarantować poprawną pracę i eliminować niechciane wyłączenia.

TIM S.A.


Dodano: 22.07.2009

SKLEP INTERNETOWY


Nowości w kataloguPARTNERZY SERWISU