automatyka-budynkowa.com- artykuły branżowe - normy instalacji elektrycznych
Automatyka Budynkowa

21 Marzec 2019 - Witamy

Artykuły branżowe
Artykuły
Katalog branżowy
Katalog
branżowy
Baza firm
Baza firm
Kalendarz
Kalendarz
Forum
Forum
Kontakt
Kontakt
Menu

TOP5 Produkty

TOP5 Firmy

Kalendarz wydarzeń
Marzec 2019

PnWtŚr CzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031


Artykuły » Normy instalacji elektrycznych

Według rozporządzeń ministra infrastruktury budynki należy wyposażać w instalację chroniącą od wyładowań atmosferycznych, natomiast instalacje elektryczne budynku, nowe i modernizowane, powinny być wyposażone w urządzenia ochrony przeciwprzepięciowej. Informację o zasadach instalowania, eksploatowania i badania instalacji odgromowych, jak i urządzeń ochrony przepięciowej zawierają odpowiednie normy.

Norma PN-EN 62305-1:2008

Ochrona odgromowa – Część 1: Zasady ogólne

Podano wymagania ogólne, które należy spełnić w celu ochrony obiektu budowlanego, zawierającego instalacje i osób związanych z obiektem przed udarem piorunowym. Z normy wyłączone są: systemy kolejowe, pojazdy, statki, instalacje przybrzeżne, wysokociśnieniowe rurociągi, linie energetyczne i telekomunikacyjne, nie dołączone do obiektu budowlanego.

Norma PN-EN 62305-2:2008

Ochrona odgromowa – Część 2: Zarządzanie ryzykiem

Dotyczy oceny ryzyka wywoływanego w obiektach budowlanych lub instalacjach przez doziemne wyładowania piorunowe. Swym zakresem obejmuje procedurę przeznaczoną do obliczania takiego ryzyka. Jeżeli jest znana dopuszczalna górna jego granica, procedura ta pozwala dobrać właściwe środki ochrony, by zredukować ryzyko do poziomu nieprzekraczającego tej granicy.

Norma PN-EN 62305-3:2009

Ochrona odgromowa – Część 3: Uszkodzenia fizyczne obiektów i zagrożenie życia

Określono wymagania dotyczące ochrony obiektów budowlanych przed fizycznymi uszkodzeniami za pomocą urządzeń piorunochronnych (LPS*) oraz istot żywych przed porażeniem napięciami dotykowymi i krokowymi w pobliżu LPS.

Norma ta ma zastosowanie do:
a) projektowania, instalowania, sprawdzania i eksploatacji LPS w obiektach budowlanych bez ograniczenia ich wysokości;
b) montażu środków do ochrony istot żywych przed porażeniem napięciami dotykowymi i krokowymi.

Norma PN-EN 62305-4:2009

Ochrona odgromowa – Część 4: Urządzenia elektryczne i elektroniczne w obiektach

Podano informacje o: projektowaniu, instalacji, sprawdzaniu, konserwacji i badaniu urządzeń ochronnych LEMP** systemu (LPMS***), dotyczące urządzeń elektrycznych i elektronicznych w obiektach budowlanych, zdolnych do obniżenia ryzyka ciągłych uszkodzeń spowodowanych piorunowym udarem elektromagnetycznym. Nie dotyczy ochrony przed wpływem udaru elektromagnetycznego, który mógłby spowodować niepoprawne działanie systemu elektronicznego.
Jednak informacje, podane w załączniku A, mogą być pomocne w ocenie takich zakłóceń. Środki ochrony przed wpływem elektromagnetycznym są podane w IEC 60364-4-44 i w IEC 61000 wieloczęściowej [1] 2. Podano zalecenia dotyczące współpracy między projektantem urządzenia elektrycznego i elektronicznego oraz projektantem systemu ochrony w celu osiągnięcia optymalnej ochrony. Nie dotyczy szczegółowego projektowania urządzenia elektrycznego i elektronicznego.

Norma PN-IEC 60364-4-443:1999

Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych – Ochrona dla zapewnienia bezpieczeństwa – Ochrona przed przepięciami – Ochrona przed przepięciami atmosferycznymi lub łączeniowymi

Norma dotyczy ochrony instalacji elektrycznych przed przejściowymi przepięciami atmosferycznymi, przenoszonymi przez rozdzielcze sieci zasilające i ochrony przed przepięciami łączeniowymi generowanymi przez urządzenia przyłączone do instalacji. Podano wskazówki, kiedy ochrona przed przepięciami jest zapewniona samoistnie, a kiedy przez dodatkowe środki ochrony.

Norma PN-IEC 60364-5-534:2003

Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych – Dobór i montaż wyposażenia elektrycznego – Urządzenia do ochrony przed przepięciami

Podano wymagania dotyczące doboru i montażu urządzeń ograniczających przepięcia w instalacjach obiektów budowlanych w celu ograniczania przepięć przejściowych pochodzenia atmosferycznego, przenoszonych przez sieć zasilającą i przepięć generowanych przez urządzenia wewnątrz instalacji.

www.pkn.pl

Dodano: 22.07.2009

SKLEP INTERNETOWY


Nowości w kataloguPARTNERZY SERWISU